Partner serwisu
20 lipca 2020

Czy człowiek jest (nie)zbędny w procesie produkcyjnym? Automatyzacja przemysłowa a czynnik ludzki

Kategoria: Nowości produktowe

W obecnych realiach rynkowych bez maszyn wykonujących pracę na liniach produkcyjnych i montażowych wiele dzisiejszych przedsiębiorstw nie mogłoby osiągnąć zadowalających wyników pod względem jakości oraz wydajności w swoich organizacjach. Automatyka przemysłowa pozwala w mniejszym lub większym stopniu ograniczyć udział czynnika ludzkiego w procesie produkcyjnym. Czy człowiek stanie się więc zbędny w procesie produkcyjnym, a jego funkcję przejmą inteligentne maszyny?

Czy człowiek jest (nie)zbędny w procesie produkcyjnym? Automatyzacja przemysłowa a czynnik ludzki

Kusząca perspektywa dla przedsiębiorców

Główną ideą przyświecającą rozwojowi automatyki przemysłowej było zastąpienie człowieka przez maszyny podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Miało to dotyczyć nie tyle poszczególnych firm, ale całych sektorów gospodarczych, co miało przynieść przedsiębiorcom sporo oszczędności i czystego zysku w związku z redukcją etatów pracowniczych. Czy jednak całkowite wyeliminowanie czynnika ludzkiego jest możliwe? Zdecydowanie nie.


Wiele aplikacji połączonych w jeden system

Automatyka przemysłowa stanowi dział inżynierii, zajmujący się automatyzacją procesów produkcyjnych. Jej rozwój był podyktowany potrzebą uzyskania szybszego i przy tym tańszego sposobu produkcji jak największej ilości asortymentu. Dobrze zaprojektowana automatyka przemysłowa jest w stanie połączyć wiele złożonych aplikacji w jeden sprawnie działający system, dodatkowo umożliwiający kontrolę jakości produktów w czasie rzeczywistym. Elementami systemów automatyki przemysłowej, oferowanymi przez sklep z automatyką przemysłową Air-Com.pl, są przede wszystkim urządzenia i maszyny realizujące produkcję lub procesy produkcyjne, urządzenia kontrolno-pomiarowe (czujniki, przetworniki, mierniki, systemy wizyjne), urządzenia wykonawcze (zawory, silniki, napędy, przepustnice, itp.), urządzenia sterujące (sterowniki PLC, panele, komputery przemysłowe), oprogramowanie, a także systemy łączności.

Automatyka przemysłowa składa się z wielu procesów, a każdy z nich jest dość skomplikowany i opiera się na wielu zależnościach. Rewolucja przemysłowa, jaka się dokonuje poprzez m.in. automatyzację przemysłową, opiera się na idei zapewnienia zdolności przyłączeniowej wszystkich składowym łańcucha produkcyjnego w przedsiębiorstwie. Chodzi tu o połączenie w jeden działający organizm produkcyjny zarówno maszyn i systemów technologicznych, jak i ludzi, czyli uzyskanie możliwości pracy ramię w ramię ludzi i maszyn. Dla uzyskania takiego efektu, który będzie nie tylko wydajny, ale również rentowny, konieczna jest doskonała koordynacja po obu tych stronach.


 

Człowiek nadal najsilniejszym ogniwem

Czy z czasem automatyka przemysłowa całkowicie wyeliminuje czynnik ludzki z procesu produkcyjnego? Jest to raczej mało prawdopodobne. To człowiek nadal jest odpowiedzialny za sterowani maszynami i systemami, i to on również jest niezbędny do ich naprawy. To funkcjonowanie maszyn jest zależne od człowieka, a nie odwrotnie.

Automatyka przemysłowa to przede wszystkim specjalistyczne oprogramowanie odpowiedzialne za kontrolę procesu produkcyjnego. To ono dostarcza dane, na podstawie których rozliczany jest pracownik, dokonuje się optymalizacji procesu produkcyjnego, wyłapywane są awarie poszczególnych urządzeń czy sektorów, a także możliwe jest sterowanie całym systemem produkcyjnym.


Od projektowania do automatyzacji

Przygotowanie sprawnie działającego systemu przemysłowego wymaga fachowej wiedzy z zakresu projektowania oraz automatyzacji procesów produkcyjnych. Od wielu lat specjalistą w dziedzinie profesjonalnej automatyzacji przemysłowej w Polsce jest firma Air-Com.pl, która nie tylko projektuje i przygotowuje pełną automatyzację procesów produkcyjnych, ale również doradza oraz dystrybuuje wysokiej klasy elementy i urządzenia z tego zakresu.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ