Partner serwisu
02 maja 2025

Pompowanie = bezpieczeństwo

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Wypompowane wody kopalniane za pośrednictwem dedykowanych instalacji mogą zostać wykorzystane np. do ogrzewania różnego rodzaju obiektów czy do generowania energii elektrycznej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń realizuje tego typu innowacyjne projekty, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo czynnym kopalniom. 

Pompowanie = bezpieczeństwo

Spółka Restrukturyzacji Kopalń rocznie wypompowuje ponad 100 milionów metrów sześciennych wody, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo wszystkim czynnym kopalniom Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Zadanie to realizuje jeden z oddziałów SRK – Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, który dysponuje dziewiętnastoma pompowniami powstałymi na bazie majątku zlikwidowanych zakładów. Osiem pompowni głębinowych pracuje w szybach byłych kopalń, działa też jedenaście pompowni stacjonarnych wykorzystujących pokopalnianą infrastrukturę dołową. 


– Odwadnianie jest konieczne, by nie doszło do przedarcia się wody ze zlikwidowanych kopalń do czynnych zakładów górniczych, co groziłoby katastrofą. Działamy zapewniając bezpieczeństwo kopalń, terenów pogórniczych i środowiska. Cały czas pracujemy też nad optymalizacją wykorzystania wód dołowych. Jednym z ciekawszych i innowacyjnych rozwiązań może być projekt ich zastosowania do ogrzewania Muzeum Śląskiego – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

 

Czysta energia dla muzeum
Innowacyjnym projektem jest zasilanie Muzeum Śląskiego w Katowicach w ekologiczne źródło ciepła. Wypompowywana woda kopalniana, za pośrednictwem dedykowanej instalacji, ogrzeje obiekty tej ważnej i zasłużonej instytucji kultury.
Muzeum wykorzysta ciepło pochodzące z wód kopalnianych mających temperaturę ok. 19oC – taką wodę wypompowuje SRK z terenu muzeum (czyli dawniej kopalni Katowice). Możliwości wdrożenia takiego rozwiązania i jego opłacalność wykazały ekspertyzy zlecone przez muzeum.


Średni dopływ wód do pompowni wynosi ok. 4,5 m3 na minutę, tj. 2,4 mln m3 w skali roku. Wydajność każdego z dwóch zainstalowanych agregatów głębinowych to ok. 8 m3/min. Oba zawieszone są na pionowych ciągach rurowych, wspartych na podporach głównych, zabudowanych na pomoście zrębowym szybu. Masa jednego ciągu wraz z agregatem i osprzętem to ok. 62 t. W ciągu doby agregat pracuje około 14 godzin.


Projektowana instalacja, poprzez siłownię geotermalną, ma odbierać ciepło wód po ich wypompowaniu i będzie zlokalizowana na kanale zrzutowym, co nie ingeruje w dotychczasowy system pompowania i odprowadzania wód do środowiska naturalnego. Silniki napędowe agregatów głębinowych zasilane są z rozdzielni, w budynku stacji sąsiadującym z szybem. Wybudowano go w 2021 r. w ramach modernizacji pompowni głębinowej. Stylistycznie nawiązuje do otaczających ten teren XIX- i XX-wiecznych budynków zlikwidowanej kopalni Katowice, a budowę nadzorował wojewódzki konserwator zabytków. 


Projekt łączy się z rewitalizacją nieużytkowanej dotąd części Muzeum Śląskiego. Obejmuje 5-letnią inwestycję o wartości 250 mln zł.
Bez inwestycji ani rusz

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ