Partner serwisu
11 października 2017

Pompa może się nie zatykać…

Kategoria: Wywiady

Kilka lat temu firma Xylem rozpoczęła światową kampanię Flygt Clog-Free Campaign, czyli pomp, które się nie zatykają. – Jednym z elementów tej technologii jest pompa i specjalnie zaprojektowany wirnik, drugim – część elektroniczna. Rozwiązanie to gwarantuje, że pompa jest w stanie sama odblokować się, oraz również oczyścić pompownię – mówią Mariusz Proszek, BS Sales Manager, oraz Jarosław Spytek, BDM Municipal, inżynierowie w firmie Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o.

Pompa może się nie zatykać…

Na co zwracają szczególną uwagę klienci, decydując się na zakup pompy?

Jeśli jest to procedura zamówienia publicznego, wtedy cena decyduje o wyborze dostawcy. Wynika to z przepisów i przede wszystkim bojaźni klientów przed konsekwencjami. Inaczej jest, kiedy mamy do czynienia z klientem świadomym, który może podejmować decyzje, nie patrząc już tylko na jednostkowy koszt zakupu produktu, ale na całkowity koszt eksploatacji użytkowania pompy. Dla niego liczą się np. oszczędności w zakresie zużycia energii oraz niezawodności – to najbardziej policzalne wskaźniki.

Najbardziej policzalne? Czy może pan wymienić inne?

W przypadku pomp ściekowych takim elementem jest obsługa, a raczej bezobsługowość. Jeśli chodzi o pompy do wody czystej w zakładach przemysłowych, oprócz bezobsługowości istotna jest jeszcze przewidywalność. Gdy mówimy o wyrobach do pompowania ścieków, poza ceną liczy się to, aby rozwiązanie było pewne i najmniej kłopotliwe.

Dlaczego?
W tej chwili ścieki stają się coraz trudniejsze do przepompowania. Do kanalizacji trafi ają rzeczy, których wcześniej nie było. W ściekach pojawiły się np. nawilżone chusteczki dla niemowląt, części garderoby, rozmaite papiery, jak i resztki z obiadu. Obecnie jest to bardzo duży problem, szczególnie z elementami włóknistymi, który narasta wraz ze zmieniającą się kulturą naszego społeczeństwa i zmianą schematów zachowań ludzkich. Firma Xylem ma tu rozwiązanie zwiększające pewność eksploatacyjną.

Jakie?

Kilka lat temu fi rma Xylem rozpoczęła światową kampanię Flygt Clog-Free Campaign, czyli pomp, któresię nie zatykają. Jednym z elementów tej technologii jest pompa i specjalnie zaprojektowany wirnik, drugim – część elektroniczna. SmartRun™ jest fabrycznie zaprogramowaną przetwornicą częstotliwości wraz ze sterownikiem posiadającym opatentowane funkcje dedykowane pompowniom ścieków. Rozwiązanie to gwarantuje, że pompa jest w stanie sama odblokować się oraz również oczyścić pompownię. W Polsce obecnie prowadzimy działania testujące to rozwiązanie. Klienci często nie wierzą, że pompa może pracować i sama się odtykać oraz pracować z większą efektywnością. Dlatego wprowadziliśmy kampanię Try&Buy, czyli wykorzystania rozwiązania Xylem (pompa Flygt wraz z urządzeniem SmartRunTM) przez okres próbny. Klienci mogą wtedy zobaczyć, jakie to przynosi efekty z punktu ekonomicznego, ale również jeżeli chodzi o niezawodność, która przekłada się na konkretne oszczędności finansowe.

Wymienił pan kryteria, na które uwagę zwracają klienci w Polsce. Działalność prowadzicie też poza granicami naszego kraju. Czy tam są inne standardy, inne oczekiwania?

Zarówno w Polsce, jak i na rynku zachodnim jakość produktu jest bardzo ważna. Firma Xylem działa na rynkach międzynarodowych,
gdzie koszt zakupu kalkulowany jest z punktu widzenia całej inwestycji. A biznesplan obejmuje cały okres użytkowania pompy łącznie z przeglądami, niezawodnością obsługi, oszczędnościami energii oraz kosztem części normalnie zużywających się. Z opinii naszych kolegów z innych krajów wiemy, że są takie, w których klienci zwracają uwagę na miejsce produkcji; istnieje taka świadomość lokalnego produktu. Część produkcji mamy w Szwecji, więc tam sprzedajemy produkty Flygta, marki Xylem. Polacy również częściej zwracają uwagę na miejsce produkcji. Firma Xylem od kilku lat inwestuje i rozbudowuje zakład produkcyjny oraz centrum kompetencyjne w Strzelinie pod Wrocławiem. Od 2007 roku produkowane są w fabryce Lowara Vogel Polska w Strzelinie m.in. pompy głębinowe, pompy obiegowe ecocirc XL i XLplus, pompy odśrodkowe typu in-line e-LNE/LNT, jednostopniowe pompy odśrodkowe typu
e-NSC oraz, od roku 2017, nowe pompy wielostopniowe poziome i pionowe typu e-MP.

Czy macie jeszcze inne ciekawe rozwiązania, którymi wyróżniacie się na tle innych producentów?

Takim rozwiązaniem jest HYDROVAR – to już 5. generacja tego produktu. Urządzenie HYDROVAR jest inteligentnym systemem sterującym, który dobiera wydajność pompy do zapotrzebowania. Kontroluje prędkość standardowego silnika IEC, przekształcając stałe napięcie i częstotliwość z linii zasilania. Może być z łatwością zamontowane do każdego nowego układu pompowego lub zainstalowane w istniejących pompach za pomocą prostych w użyciu zacisków montażowych typu „clip and play”. Systemy pomp są bardzo często przewymiarowane dla danego zastosowania i dlatego zużywają znacznie więcej energii niż potrzeba. Przy oszczędnościach energii
nawet do 70% tylko przy częściowym obciążeniu, okres zwrotu dla typowej inwestycji wynosi mniej niż 2 lata, w zależności od kosztów energii i czasu pracy pompy. Silnik pracujący na 80% swojej maksymalnej prędkości wykorzystuje o 48% mniej energii i radykalnie obniża emisję dwutlenku węgla. Kolejny produkt, nad którym pracujemy, to najbardziej energooszczędny silnik z magnesami trwałymi Lowara Xylem, zintegrowany z napędem o zmiennej prędkości obrotowej, który przenosi sprawność silnika na nowy poziom, do silników o mocy do 1,5 kW. Naszym najnowszym „dzieckiem”, które zostało zaprezentowane w drugiej połowie zeszłego roku na targach IFAT w Monachium, jest Flygt Concertor™. Pierwszy na świecie, zintegrowany, inteligentny system pompowania ścieków. Pompa zatapialna Concertor to w pełni zintegrowany system o wysokiej elastyczności, który przenosi pompowanie ścieków na zupełnie nowy poziom. Nazwa Concertor opiera się na łacińskimsłowie „concentare”, które oznacza wspólną pracę w harmonii. Odnosi się ona do tego, co może osiągnąć prezentowany system, aby obniżyć całkowity koszt inwestycji i eksploatacji, zapewniając jednocześnie najwyższą jakość i niezawodność. Rozwiązanie to ogranicza wielkość szafy sterowniczej i oferowane jest z silnikami o mocy do 7,3 kW. Przestoje i planowane konserwacje pomp to elementy, które są bardzo ważne dla eksploatatorów. Dlatego projektujemy odpowiednie opomiarowanie pomp umożliwiające zaplanowanie konserwacji urządzenia dużo wcześniej.

Jakie interesujące wdrożenie miał pan okazję ostatnio realizować?

Właśnie rozwiązaliśmy problemy niewielkiej pompowni w jednej z podwarszawskich miejscowości, gdzie użytkownik systematycznie co tydzień czyścił pompownię oraz dokonywał kilku interwencji miesięcznie w celu odblokowania pomp. Jak już wspominaliśm, do kanalizacji trafi ają przedziwne przedmioty, trudno w to uwierzyć, ale taka jest rzeczywistość, z którą spotykamy się w pompowniach.
Zainstalowaliśmy w tej pompowni dedykowane rozwiązanie – pompę Flygt 3102 z wirnikiem N wraz z urządzeniem SmartRunTM. Już drugi miesiąc pompownia nie wymagała żadnej interwencji ze strony użytkownika. Z informacji historycznych zapisanych w sterowniku
wiemy, że pompa zatykała się, ale zastosowane rozwiązanie poradziło sobie i odblokowało pompę samo. W tym konkretnym przypadku dodatkowo użytkownik obniżył koszty energii elektrycznej o około 15%. Z tegorocznych ciekawych inwestycji wymienić warto Energylandię – rodzinny park rozrywki położony w Zatorze, w woj. małopolskim, gdzie pracują nasze pompy i mieszadła. Zapewniają one odpowiednio spokojny nurt w sztucznej rzece – jednej z atrakcji parku.

W jakim kierunku pana zdaniem będzie podążać technologia produkcji pomp? Czego możemy spodziewać się w przyszłości?

Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Wymusi to rynek. Z pewnością zdążamy w kierunku inteligentnego pompowania. Jednym z tych elementów, za którymi musimy podążać, są wytyczne Unii Europejskiej, np. optymalizacja pracy silników, które muszą być coraz
wyższej klasy. Bardzo często pompownie są przewymiarowane, a zastosowana elektronika pozwala dopasować się do rzeczywistych potrzeb. System obserwuje, kiedy pompa musi pracować i dobiera punkt pracy na podstawie historii. Wydaje się, że słowa, które wypowiedział Mark Andreessen – „In the future, every company will become a software company” – powoli stają się rzeczywistością.

fot. fot. zasoby autora
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ