Partner serwisu
26 października 2015

Aplikacja mobilna KSB Sonolyzer wprowadza wszystkie pompy w erę Industry 4.0/ACHEMA 2015

Kategoria: Nowości produktowe

Chcąc pomóc operatorom zwiększyć produktywność i przejrzystość ich instalacji, a także poprawić konkurencyjność przez cały cykl użytkowania, firma KSB opracowała aplikację na smartfony i tablety, która pozwala określić efektywność pompy o stałej prędkości obrotowej w czasie niespełna 20 sekund. Aplikacja KSB Sonolyzer opiera się na algorytmie stosowanym już od pięciu lat w urządzeniu PumpMeter, którego sprzedaż przekroczyła już 30.000 egzemplarzy.

Aplikacja mobilna KSB Sonolyzer wprowadza wszystkie pompy w erę Industry 4.0/ACHEMA 2015

Aplikacja nie wymaga znajomości indywidualnych charakterystyk lub wykonania pomiaru parametrów technicznych agregatu pompowego. Co istotne, można ją również stosować do pomp innych producentów. Ponadto użytkownik może wykorzystać tę aplikację do analizy obciążenia silnika asynchronicznego o stałej prędkości obrotowej napędzającego pompę odśrodkową. W tym celu należy wprowadzić następujące dane: moc nominalna silnika, nominalna prędkość obrotowa silnika, wysokość podnoszenia i natężenie przepływu pompy. Informacje te mogą zostać odczytane z tabliczki znamionowej przymocowanej do każdej pompy.

Po uruchomieniu procedury pomiaru, mikrofon wbudowany w smartfonie lub tablecie jest używany przez około 20 sekund do nagrania hałasu emitowanego przez wentylator silnika elektrycznego. Uzyskane widmo hałasu jest następnie filtrowane przez aplikację, aby dokładnie ustalić prędkość obrotową agregatu pompowego i określić moment obrotowy. Korelując wprowadzone przez użytkownika dane z opracowaną przez producenta bazą danych systemów pompowych, aplikacja pozwala stwierdzić czy pompa pracuje przy obciążeniu częściowym. Dzięki temu użytkownik może ustalić czy istnieje możliwość zaoszczędzenia energii poprzez optymalizację systemu pompowego lub napędu. Aplikacja KSB Sonolyzer jest dostępna dla systemów operacyjnych Android i iOS. Jeśli zaś smartfon lub tablet ma odpowiednią ochronę, to można ją również wykorzystać w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.

Średni cykl życia instalacji w przemyśle chemicznym przekracza 30 lat. W związku z tym zainstalowane w nich pompy bardzo żadko są połączone bezpośrednio z internetem i mogą komunikować się z użytkownikiem. W wielu przypadkach ich działanie nie jest znane użytkownikowi. To z kolei wskazuje na istnienie znacznego potencjału oszczędności energii, który można wykorzystać przy optymalizacji istniejących instalacji pompowych.

Wszystkie dane zebrane w analizach i zachowane w bezpiecznej chmurze nie są indywidualnie identyfikowane. Dane te służą celom statystycznym i są używane tylko do dalszego rozwoju algorytmów analizy w chmurze, która jest dostępna przez aplikację.

Jeżeli użytkownik potrzebuje wsparcia lub pomocy ze strony samego producenta pompy, winien się z nim skontaktować.

Zainteresowani mogą pobrać aplikację KSB Sonolyzer na urządzenia mobilne bezpłatnie od 15 czerwca za pośrednictwem App Store (Apple) i Google Play (Android).

Fotografia: Aplikacja mobilna KSB Sonolyzer pozwala użytkownikom w zaledwie 20 sekund zanalizować efektywność pomp z silnikami asynchronicznymi o stałych obrotach.

 

Źródło, fot. informacja prasowa KSB

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ