Partner serwisu
02 września 2015

Mówimy o nich: odpowiedzialne

Kategoria: Wywiady

Á propos odpowiedniego doboru pomp. Czy w związku z tym wypracowaliście jakiś system, metodologię?
Jeżeli użytkujemy pompę danego wytwórcy, która pracuje od dłuższego czasu, i mamy o niej bardzo dobre zdanie, wówczas w przypadku wymiany na nowsze rozwiązanie techniczne zwracamy się do tego producenta o możliwość doboru nowej pompy, z nowego typoszeregu. Czasem jest możliwe, aby w miejsce starej pompy zabudować nową, pasującą do układu króćców. Nie musimy wtedy wykonywać tylu przeróbek.

W innych przypadkach zlecamy biurom projektowym opracowanie stosownej dokumentacji dla określonych parametrów pracy pompy lub przeprowadzamy akcję ofertową na dostawę danego rozwiązania. Zawsze odbywa się to w porozumieniu z działami technicznymi.

Inaczej przebiega to w przypadku inwestycji „pod klucz”. Tutaj nasza ingerencja jest nieco mniejsza, aczkolwiek również staramy się wyrażać swoje opinie co do danego rozwiązania, które np. kiedyś było zastosowane, a nie sprawdziło się. Wtedy proponujemy rozwiązanie, która mamy zastosowane w innym miejscu.

Staramy się unifikować pompy pracujące na danym obszarze, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na jednym z wydziałów mieliśmy sytuację, gdzie pracowały pompy mocno wyeksploatowane, do których brakowało części zamiennych i szukaliśmy nowego rodzaju pomp mogących je zastąpić. Został więc rozpisany przetarg na dostawę nowej pompy. Sprawdziła się, przez rok pracowała bardzo dobrze, więc stwierdziliśmy, że następne trzy pompy w układzie wymienimy na te same. Dzięki temu możemy dziś zamówić części do jednego modelu, a nie kilku.

Jakie elementy pomp najczęściej ulegają uszkodzeniu?
Najczęściej łożyska. Przy ich wymianie staramy się kupować części od uznanych producentów na rynku, ponieważ przynosi to efekty. Zdarza się też, że awariom ulegają inne elementy: wirniki, kierownice czy wały.

Kiedy decydujecie o tym, czy remontować daną pompę, czy ją wymieniać?
Głównym aspektem jest wiek pompy i możliwość zakupienia części zamiennych. Staramy się również patrzeć na nie od strony awaryjności. Jeżeli musimy ponieść duży koszt remontu danej pompy, a do tego celu mamy środki z budżetu remontowego, staramy się wymienić ją na nową. Urządzeń do remontu jest dużo, więc szkoda środków na coś, co wiemy, że i tak nie będzie przynosiło efektów. Oczywiście jest to związane z różnymi procedurami w firmie, których musimy przestrzegać, ale generalnie idziemy w kierunku, że jeżeli pompa jest awaryjna, to należy ją wymienić.

Rozmawiała Angelika Gajewska

Fot.: BMP
 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ