Inwestycje w układy pompowe na Stacji Uzdatniania Wody Szczekanica
Modernizacje na pompowniach
Pompownia pośrednia IIo ma za zadanie przetłoczenie wody po napowietrzaniu z komory reakcji na filtry i dalej do zbiorników wody czystej. Jej lokalizację przewidziano i zrealizowano w hali filtrów.
Zaprojektowano wykonanie układu pompowego składającego się z trzech pomp, w tym jednej rezerwowej. Łączna wydajność dwóch z nich wynosi Q = 600 m3/h, przy podnoszeniu h = 20 m. Układ wyposażony został w przetwornicę częstotliwości (jedna przetwornica dla jednej pompy, łącznie trzy falowniki), umożliwiającą płynną regulację obrotów, a co za tym idzie – regulację wydajności pomp. Na rurociągach ssawnych DN350 zamontowano przepustnice odcinające z napędem ręcznym oraz łączniki kompensacyjne.
Instalacja tłoczna każdej pompy wyposażona jest w przepustnice z napędem ręcznym, łącznik kompensacyjny oraz zawór zwrotny DN 250. Rurociągi technologiczne wewnątrz hali filtrów wykonano ze stali kwasoodpornej, a rurociąg tłoczny w kanale – z rur PE-HD.
Widok pompowni pośredniej IIo
Wydajność stacji uzdatniania wody wynosi 500 m3/h, z możliwością okresowego zwiększenia do wydajności maksymalnej 600 m3/h. Stacja ma pozwolenie wodnoprawne na wydajność 600 m3/h. Jakość uzdatnionej wody (za pompownią III°) jest zgodna z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz.2294).
Płukanie filtrów
Zaprojektowano i zastosowano nowe dmuchawy i pompy płuczne IIIo. Woda do płukania filtrów pobierana jest ze zbiorników wody uzdatnionej za pomocą pomp IIIo, umieszczonych w pompowni.
Płukanie filtrów przeprowadza się w następujący sposób: po zamknięciu przepustnicy doprowadzającej wodę surową należy spuścić wodę z filtra do poziomu złoża i włączyć dmuchawę powietrza w celu spulchnienia złoża, stosując intensywność przepływu 20 dm3/m2s. Dla tego parametru dobrano dmuchawę o parametrach: Q = 20 x 4,5 = 90 l/s = 5,4 m3/min = 324 m3/h, przy h = 10 m.
Zamontowane zostały dwie dmuchawy do pracy naprzemiennej wyposażone w energooszczędny silnik, wewnętrzne tłumiki typu absorpcyjnego i obudowę dźwiękochłonną.
Dmuchawy do wzruszania złóż filtracyjnych
Następnie zamykamy przepustnicę powietrza i rozpoczynamy proces płukania wodą uzdatnioną stosując intensywność płukania nie mniejszą niż 16 dm3/m2s ze względu na ciężar nasypowy braunsztynu. Dla tych parametrów dobrano i zastosowano pompę do płukania o Q = 260 m3/h i wysokości podnoszenia h = 12 m. Pompy IIIo wyposażone zostały w urządzenia łagodnego rozruchu, tzw. soft starty.
Ekspansja złoża stosowanego w filtrach przy tej intensywności płukania wynosi 30%. Wszystkie czasy płukań ustalono na etapie rozruchu technologicznego.
Sprężarki
Zaprojektowano i zastosowano montaż (bezolejowych) dwóch sprężarek (w tym jednej rezerwowej) dla celów sterowania napędami pneumatycznymi przepustnic odcinających i regulujących na filtrach oraz pompowni IIo. Sprężarki wyposażone są w zbiornik oraz stację przygotowania powietrza (oczyszczanie i osuszanie). Sprężarki zamontowane zostały w hali pomp w budynku SUW. Wymagane ciśnienie dla sterowania napędami przepustnic to 4÷6 bar. Parametry sprężarki: Q = ok. 4,2 m3/h, Pmin = 6 bar.
Sprężarki do sterowania pneumatyką
Lampy UV
Jako ostatni etap uzdatniania wody zastosowano dezynfekcję falami ultrafioletowymi. Lampy UV do ciągłej dezynfekcji zlokalizowane są w pompowni, jako zabudowa bypass’owa na przewodzie tłocznym pomp IVo, przed skierowaniem jej do miasta. Zastosowano tu urządzenie z automatycznym systemem czyszczącym, wyposażone w system automatycznego sterowania mocą lampy w zależności od przepływu wody.
Komentarze