Inwestycje w układy pompowe na Stacji Uzdatniania Wody Szczekanica
Napowietrzalnia
Komora reakcji jest zbiornikiem kontaktowym zapewniającym intensywne, wstępne napowietrzenie wody surowej, składającym się z dwóch komór o pojemności 2 x 75 m3. Komory reakcji oraz komora czerpna pomp stanowią łącznie zbiornik cylindryczny o średnicy wewnętrznej Dw = 8,44 m i wysokości H = 6,10 m.
W stropie zbiornika zamontowanych jest pięć włazów ze stali nierdzewnej 1.4301 prod. P.T.H.U. Hydro-Marko Jarocin (ocieplone i zamykane na zamek z sygnalizacją alarmową).
Zbiornik jest odpowietrzany wywietrzakami turbinowymi. Obrotowa nasada kominowa wywietrzaka to urządzenie dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego; dodatkowo wyposażone w silnik bezszczotkowy małej mocy do jego skutecznej stabilizacji. Niezależnie od kierunku, siły i rodzaju wiatru turbina nasady obraca się zawsze w jedną i tę samą stronę wytwarzając podciśnienie w króćcu dolotowym nasady, co w efekcie powoduje wzrost natężenia przepływu powietrza w przewodach. Jeśli wiejący wiatr nie jest na tyle silny, by uzyskać prędkość obrotową ustawioną na sterowniku, silnik elektryczny dopędza nasadę do zadanej prędkości. Jeśli jest zbyt mocny, silnik ogranicza prędkość obrotową. W sytuacji, gdy wiejący wiatr wystarcza dla zapewnienia właściwej prędkości obrotowej wywietrzak działa jak zwykła nasada wiatrowa, a pobór energii elektrycznej jest minimalny.
Na stropie zbiornika nad włazami montażowymi zainstalowane zostały żurawie słupowe obrotowe w celu swobodnego demontażu i montażu urządzeń napowietrzających.
Aeratory przed modernizacją
Napowietrzalnia wody i komora reakcji
Woda z ujęć głębinowych tłoczona jest za pomocą agregatów pompowych Io rurociągiem stalowym DN400 na urządzenia napowietrzające w systemie napowietrzania otwartego, gdzie zostaje poddana natlenianiu i odgazowaniu (komora reakcji napowietrzania wykonana jest jako dwudzielna). Następnie woda trafia do komory (zbiornika czerpnego), skąd odpływa na instalację pomp pośrednich IIo.
Do napowietrzania wody zostały zastosowane turbiny napowietrzająco-mieszające typu AQUA-JET AF 40 T3. Wydajność Q = 40-50 m3/h.
Czerpnie powietrza wyposażone zostały w kasety filtracyjne oraz urządzenie do dezynfekcji powietrza.
Uzyskaliśmy efekt napowietrzania, odgazowania i przetrzymania w komorze reakcji:
• natlenienie do min. 7,0 mg O2/dm3
• odgazowanie (usunięcie siarkowodoru i wolnego CO2),
• utlenienie żelaza z dwu- do trójwartościowego w około 70%,
• wzrost odczynu wody do ok. 7,5 pH.
Do montażu i demontażu przedmiotowych turbin AQUA-JET zainstalowane zostały żurawie słupowe obrotowe o udźwigu 150 kg z napędem ręcznym. Rurociąg stalowy doprowadzający wodę z ujęć głębinowych – DN400. Rurociąg napływowy z komory czerpnej na pompy pośrednie – DN500 PE-HD SDR 17.
Obiekt wyposażony został w układ wentylacji grawitacyjnej zapewniający odpowiednie ilości powietrza, pozwalające na właściwy przebieg natleniania.
Widok napowietrzalni otwartej
Komentarze