Partner serwisu
09 maja 2022

Uczestnicy XXVIII Kongresu Użytkowników Pomp 2022 z wizytą w Kopalni Bełchatów

Kategoria: XXVIII Kongres Użytkowników Pomp

Kopalnia gościła kadrę inżynieryjno-techniczną zajmującą się zakupami, eksploatacją pomp i pompowni z zakładów przemysłowych, elektrowni, przedsiębiorstw wodociągowych, a także przedstawicieli producentów, firm remontowych i diagnostycznych.

Uczestnicy XXVIII Kongresu Użytkowników Pomp 2022 z wizytą w Kopalni Bełchatów

Uczestników kongresu przywitał Sławomir Pabich, Zastępca Dyrektora Kopalni Bełchatów - Dyrektor Techniczny, który po krótkiej prezentacji Oddziału zaprosił do zwiedzania wyrobiska Pola Szczerców.

Na poziomie 140 m n.p.m. dozór służb odwodnienia zaprezentował gościom zautomatyzowany układ pompy głębinowej
w studni A64. Układ pracuje w trybie automatycznym, a jego zadaniem jest utrzymanie zadanego zwierciadła dynamicznego. W trakcie pokazu wykonano przesterowanie pracy układu poprzez dławienie i obserwowano zmianę zwierciadła Hd.

Kolejnym obiektem systemu odwodnienia była pompownia N4, zlokalizowana na trzecim poziomie półki stałej, na zboczu północnym. Dużym zainteresowaniem uczestników wycieczki cieszyła się prezentacja uruchamiania pomp zatapialnych
w trybie automatycznym wg zmiany poziomu wody w zbiorniku pompowni. Pompownie tego typu wyposażone są w układy pompowe pracujące zarówno na indywidualne, jak i wspólne rurociągi tłoczne, do których włączone są po dwa zespoły pompowe pracując równolegle. Wielkość pompowni, jak i parametry eksploatacyjne i możliwości sterowania takimi układami pompowymi w celu ich energooszczędnej eksploatacji, były dla uczestników sporym, pozytywnym zaskoczeniem.

Docelowym miejscem wycieczki był poziom IV, na którym pracuje jedna z największych koparek wielonaczyniowych SchRs 4600x50 (K-41). Obserwacja możliwości technicznych oraz jej pracy, była dużą atrakcją, która zwieńczyła całą podróż.
W wycieczce naukowo-technicznej do KWB Bełchatów wzięło udział 60 uczestników kongresu.

***

XXVIII Kongres Użytkowników Pomp odbył się w dniach 21-22 kwietnia br. w Bronisławowie koło Wolborza. W wydarzeniu brało udział ponad 170 uczestników. Organizatorem kongresu była firma BMP, wydawca m.in. magazynu Pompy Pompownie oraz portalu www.kierunekPOMPY.pl. Gospodarzem honorowym dwudniowego kongresu była PGE GiEK.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Tarnowski, Paweł Urbański

źródło: Tomasz Tarnowski, Paweł Urbański
fot. Tomasz Tarnowski, Paweł Urbański
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ