Partner serwisu
19 listopada 2019

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekPOMPY.pl w III kwartale 2019 roku.

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Zastosowanie na szeroką skalę regulacji przez zmianę prędko­ści obrotowej stanowiło swego rodzaju rewolucję w technice pompowej i umożliwiło uzyskanie znacznych oszczędności energetycznych. W porównaniu z regulacją przez dławienie re­gulacja przez zmianę prędkości obrotowej jest zawsze korzyst­niejsza energetycznie, co wynika z samej zasady działania, gdyż w przypadku dławienia pompa najpierw przekazuje ener­gię do cieczy, a następnie energia ta jest tracona na zaworze dławiącym, natomiast w przypadku regulacji przez prędkość obrotową następuje redukcja ilości energii przekazywanej do cieczy.

Praca każdej oczyszczalni ścieków uwarunkowana jest po­prawnym działaniem kilkunastu, a często kilkudziesięciu różnorodnych pomp.

Pompa peryferalna (ang. peripheral pump, regenerative pump; niem. Peripheralpumpe, Zellenradpumpe) to pompa wirowa, której wirnik o wielu krótkich łopatkach na zewnętrznym obwodzie wiruje w koncentrycznym kanale zbiorczym.

Jednym z pierwszych zastosowań dla których utworzono uszczelnienie sznurowe było uszczelnienie wału przy śrubie napędowej łodzi w XVIII w. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym usprawniono ten rodzaj uszczelnienia oraz opatentowano przez Johna M.Ryana w styczniu 1935r. pod numerem US1988216A. Równolegle nad teorią uszczelnienia sznurowego jak i uszczelnienia mechanicznego pracowało kilku naukowców/wynalazców, z biegiem lat przełożyło się na udoskonalenie rozwiązania pod kątem przedłużenia żywotności pracy, uodpornieniem na niektóre związki chemiczne, pracę w podwyższonej temperaturze oraz wpływ ciśnienia roboczego w trakcie pracy. Wraz z rozwojem właściwości fizyko-chemicznych uszczelnienia sznurowego wzrosła liczba aplikacji m.in.w silnikach parowych, pompach wody i oleju, pompach gazu i powietrza oraz w systemach transportu ciepła/gorącego oleju.

Pompy wirowe to urządzenia należące do grupy maszyn wirnikowych o zwartej konstrukcji oraz o stosunkowo niewielkich wymiarach. Zasada działania polega na tym, iż odpowiednio ukształtowany wirnik zwiększa moment pędu medium wywołując zmniejszenie się ciśnienia po stronie ssawnej oraz wzrost ciśnienia po stronie tłocznej pompy. Wprawione w ten ruch cząsteczki cieczy, będące pomiędzy łopatkami wirnika, zostają przetransportowane od króćca ssawnego do króćca tłocznego pompy. Medium stale przepływające przez wirnik podlega działaniu siły odśrodkowej. Istnieje ścisła współzależność pomiędzy konstrukcją pompy i konstrukcją wirnika, a osiąganymi parametrami.

Zanieczyszczenia pływające lub na granicy pływalności zawarte w ściekach takie jak odpady kuchenne, szmaty, materiały higieniczne, patyki, folie są obok piasku najczęstszą przyczyną awarii przepompowni. Wszelkie zatrzymywane i separowane na kratach i sitach zanieczyszczenia, to skratki.

Zagadnienie doboru pompy nalezy traktować w wielu aspektach. Pompę dobiera się nie tylko pod względem hydraulicznym, ale również pod kątem wykonania materiałowego, konstrukcyjnego (uszczelnienie wału, pierścienie uszczelniające wirnik), rodzaju napędu. Należy bezwzględnie brać pod uwagę pompowane medium (czysta woda uzdatniona, woda z ujęć powierzchniowych, woda deszczowa, ścieki, ścieki silnie chemizowane) , jego skład chemiczny jak i również zawartość ciał stałych mogących wywołać erozję w części hydraulicznej pompy mającej kontakt z pompowanym medium.

2 września 2019 roku, Grundfos Pompy Sp. z o.o. wprowadza na rynek polski nowy typoszereg pomp - MAGNA1. Pompy MAGNA1 stanowią uproszczoną wersję MAGNA3 zachowując te same parametry hydrauliczne, zakresy temperaturowe tłoczonej cieczy i otoczenia oraz zbliżoną konstrukcję.

W położonym w rejonie Pieczysk kamieniołomie Gródek jeszcze dwadzieścia lat temu wydobywano dolomit. W latach 90. Zakłady Dolomitowe Szczakowa mocno podupadły. W 1997 roku, kiedy spóźniały się z zapłatą należności za zużycie energii elektrycznej Górnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu, odcięto im prąd. Wszystko stanęło, wraz z pompami. Wystarczyło kilkadziesiąt godzin, aby kamieniołom został bezpowrotnie zalany. Utonął sprzęt i koparki. Powstały dwa rozlewiska otoczone skałami.  

ZWiK Warta Sp. z o o. przedstawiła nagranie pt.: "Żebyś się nie nudził", czyli jak doprowadzić do awarii pompowni ścieków nie wychodząc z domu.

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ