Partner serwisu
24 czerwca 2019

Prof. W. Jędral: Błędy projektowe mogą prowadzić do poważnej awarii

Kategoria: XXV Kongres Użytkowników Pomp

- Efektem błędnego rozwiązania, szczególnie w przypadku rurociągów ssawnych, jest zaburzenie przepływu na wlocie do pompy, które odbija się później nie tylko na sprawności i parametrach pracy pompy, ale też powiększeniu sił wewnętrznych. To w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń elementów układu, jak łożyska czy uszczelnienia – mówi prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral z Politechniki Warszawskiej, który podczas XXV Kongresu Użytkowników Pomp omówił temat poprawnych i niepoprawnych rozwiązań doprowadzania cieczy do pomp.

Prof. W. Jędral: Błędy projektowe mogą prowadzić do poważnej awarii

Jakie mogą być najpopularniejsze błędy w doprowadzaniu wody do pomp i z czego wynikają?

Poprawne rozwiązania są określone normami europejskimi oraz ISO. Jest też norma amerykańska, a także wiele poradników, na podstawie których można dobrze zaprojektować system. Tak powinno być, ale w życiu bywa różnie. Często są to błędy projektowe lub konsekwencja małej ilości miejsca przy przerabianiu instalacji już istniejącej. Co innego, gdy buduje się nową fabrykę, pompownię lub każdy inny obiekt/instalację pompową. W takim przypadku ciężkim grzechem byłoby złe zaprojektowanie instalacji. Są jednak istniejące pompownie, gdzie trzeba coś przebudować, coś zmienić. Mimo braku miejsca istnieją rozwiązania, które można zastosować, jeśli się chce.

Jakie są konsekwencje tych niepoprawnych rozwiązań?

Efektem błędnego rozwiązania, szczególnie w przypadku rurociągów ssawnych, jest zaburzenie przepływu na wlocie do pompy, które odbija się później nie tylko na sprawności i parametrach pracy pompy, ale też powiększeniu sił wewnętrznych. To w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń elementów układu, jak łożyska czy uszczelnienia. Mówiąc wprost, zwieńczeniem są poważne awarie.

Podczas referatu w Legnicy na XXV Kongresie Użytkowników Pomp (16-17 maja 2019 r.) oparł się pan na przykładach z życia...

W moim wystąpieniu chciałem ogólnie pokazać, jak powinny wyglądać poprawne rozwiązania; co można zrobić w przypadku, kiedy rzeczywiście mamy brak miejsca; także przytoczyłem kilka przykładów rozwiązań ewidentnie niepoprawnych. Znalazłem kilka takich kwiatków, gdzie naprawdę trudno doszukać się tego, co projektant miał na myśli, tworząc dane rozwiązanie.

Rozmawiał Szymon Kamczyk / Adventure Media

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ