Partner serwisu
04 kwietnia 2019

Jakie czynniki wpływają na niezawodność pracy pomp głębinowych?

Kategoria: XXV Kongres Użytkowników Pomp

W czasie XXV Kongresu Użytkowników Pomp (16-17 maja 2019, Legnica) dowiemy się z prezentacji Dariusza Latonia z PGE GiEK S.A. Oddział KWB Bełchatów.

Jakie czynniki wpływają na niezawodność pracy pomp głębinowych?

Z punktu widzenia eksploatacji pomp głębinowych najważniejszym zagadnieniem jest właściwy dobór parametrów pompy do warunków pracy w układzie pompowym eksploatowanym w danej studni odwodnieniowej. Właściwy dobór pompy głębinowej do znanej lub prognozowanej charakterystyki studni gwarantuje uzyskiwanie wysokich wskaźników sprawności energetycznej w czasie przyszłej eksploatacji głębinowego agregatu pompowego oraz zapewnia jego długotrwałą i bezawaryjną pracę. Każde uproszczenie w doborze pompy może objawić się później zwiększoną awaryjnością agregatu pompowego. Kolejnym czynnikiem, który pozwala nadzorować (kontrolować) niezawodność pracy pompy głębinowej i silnika głębinowego jest monitoring, czyli gromadzenie niezbędnych danych pozwalających na analizę i ocenę stanu technicznego jej pracy w studni odwodnieniowej.

Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania techniczne i informatyczne, które umożliwiają wykonanie pomiarów hydraulicznych i elektrycznych pracującego głębinowego agregatu pompowego oraz dokonują oceny stanu jego pracy.

Trzeba również nadmienić, że remonty głębinowych agregatów pompowych, ich jakość oraz tzw. gospodarka remontowa ma również ogromny wpływ na niezawodności pracy agregatów w studniach. Nowoczesne systemy eksploatacji pomp i silników głębinowych powinny uwzględniać korzyści wynikające ze stosowania diagnostyki technicznej oraz z możliwości wprowadzenia systemowej oceny jakości pracy eksploatowanych głębinowych agregatów pompowych.

W prezentacji zostanie przedstawiony system eksploatacji głębinowych agregatów pompowych, na przykładzie odwodnienia wgłębnego dwóch wyrobisk górniczych PGE GiEK S.A. Oddział KWB Bełchatów.

System eksploatacji składa się z:

automatyzacji i monitoringu pracy głębinowych agregatów pompowych w barierach studni odwodnieniowych,

systemu doboru i zakupów pomp i silników głębinowych, jako oddzielnych urządzeń,

gospodarki remontowej, której końcowym etapem jest próba głębinowego agregatu pompowego na stacji prób i uzyskanie rzeczywistej charakterystyki Q-H, P, ɳ.

Podstawowe parametry eksploatacyjne systemu odwodnienia wgłębnego wyrobisk górniczych węgla brunatnego KWB Bełchatów:

  • liczba studni głębinowych – 810 szt.
  • ilość pompowanej wody na dobę – 620 tys. m3
  • średnia wydajność systemu – 430 m3/min
  • średnice studni – 12 ÷ 28”
  • maksymalne głębokości studni – 350 ÷ 430m
  • liczba głębinowych agregatów
  • pompowych w systemie eksploatacji – 1200 szt.
  • moc eksploatowanych agregatów – 29,5 MW
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ