Rozwój pomp, czyli…
- Doskonalenie procedur projektowania oraz technologii wykonywania elementów, szczególnie układów przepływowych – zdaniem prof. Andrzeja Błaszczyka tego powinny między innymi dotyczyć główne kierunki rozwoju pomp.

Zdaniem prof. Andrzeja Błaszczyka, rozwój pomp powinien zmierzać w kierunku doskonalenia metod, obliczeń, parametrów geometrycznych, kanałów hydraulicznych z wykorzystaniem w ich projektowaniu wyników obliczeń numerycznych i badań doświadczalnych struktury przepływu.
Znajomość struktury przepływu w kanałach umożliwi dalsze uściślenie formuł empirycznych stosowanych w metodach projektowania głównych wymiarów kanałów hydraulicznych pomp, opartych na jednowymiarowym modelu przepływu. Po drugie wiąże się z precyzyjniejszą optymalizację układów przepływowych pomp wirowych dla zadań funkcji celów z wykorzystaniem metod wielokryterialnych i wielopoziomowych, i stosowanych w tym celu technologii sieci neuronowych, a także z doskonaleniem układów uszczelnień zewnętrznych pomp - wskazuje prof. Andrzej Błaszczyk.
Dodatkowo rozwój pomp powinien się także opierać na opracowaniu nowych materiałów konstrukcyjnych, które zapewnią większą odporność na zużycie. Stanowi to istotne zagadnienie w pompach przeznaczonych do hydrotransportu.
Jak twierdzi prof. Błaszczyk, wszystkie wspomniane kierunki rozwoju wpłyną na zredukowanie energochłonności oraz zwiększenie żywotności pomp, co wpłynie w sposób istotny na koszt całkowity związany z zastosowaniem wybranej pompy.
Rozmawiała Karolina Jakubiec
Fot.: 123rf.com