Partner serwisu
09 września 2015

Zastosowanie pomp perystaltycznych w przemyśle papierniczym

Kategoria: Z życia branży

Pompy perystaltyczne wykorzystywane są najczęściej w sytuacjach wymagających ostrożnego obchodzenia się z transportowaną substancją. W niemieckich zakładach przemysłu papierniczego Schoellershammer używa się ich do pompowania cieczy agresywnych, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia uszczelek i elementów mechanicznych mających kontakt z tego rodzaju cieczą.

Zastosowanie pomp perystaltycznych w przemyśle papierniczym

Wprowadzone w Schoellershammer nowe pompy perystaltyczne Qdos firmy Watson-Marlow zwiększyły wydajność linii produkcyjnej, wymagającej precyzyjnego dozowania trudnego w transporcie środka. Pompy znalazły zastosowanie również w wielu innych procesach na terenie zakładu.

– Korzystamy z ponad 400 pomp do wielu różnych zadań, opierając się na wykorzystywaniu pomp krzywkowych i śrubowych – mówi Holger Malsbenden, Manager odpowiedzialny za konserwacje sprzętu na terenie zakładu. – Jednak teraz przechodzimy na pompy perystaltyczne, szczególnie przydatne, jeżeli mówimy o substancjach, które są trudne w transportowaniu – dodaje. Efektywność technologii perystaltycznej opiera się na prostocie obsługi i długich okresach działania między przeglądami, co przenosi się na zmniejszenie kosztów eksploatacji. W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów pomp, pompy perystaltyczne pracują również na sucho i  są samozasysające.

Środek przeciwpieniący jest potrzebny  z powodu obecności dużej ilości skrobi stosowanej do obróbki powierzchni tektury falistej. Skrobia jest przechowywana w dużym zbiorniku, a stamtąd transportuje się ją do dwóch zbiorników gotowych do obróbki zewnętrznych warstw. – Wytwarzało się za dużo piany, musieliśmy więc dodać środek przeciwpieniący do zbiornika ze skrobią – wyjaśnia Kevin Dahmen, technik pomiaru i kontroli, odpowiedzialny za stację dozującą. Do niedawna ta praca była wykonywana przez membranowe pompy dozujące, ale pracownikom Schoellershammer kończyła się cierpliwość, do narastającej liczby problemów i opóźnień.

To właśnie dlatego zakład Schoellershammer zaczął  poszukiwania alternatyw. Zespół dowiedział się, że pompy dozujące Qdos Watson-Marlow – z zakresem przepływu od 0,1 do 500 ml/min – nadają się do stosowania przy natężeniu przepływu od 100 do 450 ml/min. Podobnie jak wszystkie pompy perystaltyczne, Qdos jest samozasysająca, oraz pracuje na sucho, to znaczy, że nie ma potrzeby dolewania środka przeciwpieniącego po każdym przeglądzie w celu rozruchu sprzętu. Co więcej, pompa po uruchomieniu nie potrzebuje żadnego nadzoru przy wykonywaniu zadania.

Źródło i Fot.: Glaubicz Garwolińska Consultants / informacja prasowa

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ