Pompowanie z wysoką wydajnością wody zanieczyszczonej
Dużym projektem realizowanym w ostatnich miesiącach, była prawie dwumiesięczna obsługa zadania pompowania typu bypass przy pracach związanych z renowacją kolektora przesyłowego wody technologicznej, w dużym zakładzie przemysłowym.

Pierwotnie zadanie miało wymagać obsłużenia przepływu w zakresie 4000-5000 m3/godz. Konfiguracja komory ssawnej, wymagała obsługi zasysania z 4-5 metrów. Utrudnieniem był niewielki wymiar komory ssawnej, co wymusiło instalację końcówek węży ssawnych na różnych głębokościach, tak, aby uniknąć niekorzystnej wzajemnej interferencji poszczególnych linii ssawnych. Z uwagi na dość dużą głębokość zasysania (do 5-6 m) zastosowano wyłączenie agregaty pompowe ze wspomaganiem próżniowym.
Dla obsługi zadania, zaprojektowano dobór 8 pomp wysokiej wydajności. Dobrano agregaty pompowe spalinowe, w obudowach dźwiękochłonnych. Wszystkie pompy posiadały przyłącza ssawne w rozmiarze 200, 250 lub 300 mm oraz wydajności maksymalne od 500 do 1250 m3/godz. Linie tłoczne pomp zostały podłączone do tzw. manifoldu-kolektora tłocznego, którego kontynuacją był wykonany przez głównego wykonawcę rurociąg tłoczny DN600 o długości ok. 300 m.
Wszystkie przyłącza w manifoldzie były wyposażone w przepustnice, pozwalające na szybkie ewentualne odłączenie pompy lub podłączenie nowej pompy do zestawu w trakcie jego pracy. Szacowana obliczeniowo wydajność zestawu po stratach, nawet z uwzględnieniem pewnego zużycia pomp, przekraczała 5000 m3/godz.
Choć wg założeń wymagano obsługi przepływu do 5000 m3/godz, już bezpośrednio w dniu montażu, przy pierwszych próbach okazało się, że z uwagi na specjalne okoliczności okresowo przepływ sięgał nawet 6500 m3/godz. Zestaw pomp uruchomionych na wysokich obrotach, był w stanie obsłużyć tą skalę przepływu. Ta sytuacja jednak, spowodowała, że podjęto decyzję dołączenia do zestawu dodatkowej, dziewiątej pompy, która przez większość czasu traktowana była jako urządzenie „zapasowe”.
Zadanie zakończyło się pełnym sukcesem. Zestaw pomp skutecznie obsłużył wielotygodniowe pompowanie z wydajnością 4000-6000 m3/godz. w trybie ciągłym.
Źródło i Fot.: www.klaudia.eu