Efektywniej z POE
Wymienił pan kilka przykładów realizowanych modernizacji poszczególnych obiektów. Na czym polegały te inwestycje?
W przypadku pompowni wody technologicznej Tarnówek polegało to na doborze punktu pracy pompy do punktu najbardziej zbliżonego wierzchołka sprawności energetycznej. W naszym przypadku dyspozycyjne ciśnienie pompowni maleje, ponieważ napływ z roku na rok podnosi się o około 1,3 metra. Takie działanie przyniosło nam wyraźne efekty, lecz – niestety – za 1,5 roku będziemy musieli ponownie dostosować punkt pracy, bo wysokość napływu ulegnie zmianie.
Jeżeli chodzi o wdrożenie zrzutu grawitacyjnego nadwyżki wody do Odry, to od początku istnienia Zakładu Hydrotechnicznego mamy dodatni bilans wód. Zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym część wody musi zostać oddana do Odry. Wcześniej była ona przepompowywana, zmiany wprowadziliśmy, gdy rzędna zbiornika osiągnęła wysokość pozwalającą w sposób grawitacyjny odprowadzić nadwyżkę wody. Zrobiliśmy to etapowo: w pierwszym roku wdrożenia – w ten sposób odprowadziliśmy 15-20% wód ze zbiornika, w następnych latach trochę więcej. Obecnie jesteśmy na etapie 50%, ponieważ względy technologiczne nie pozwalają na 100% zrzut. Kolejnym istotnym punktem była modernizacja sieci rurociągów hydrotransportu. Wymieniliśmy rurociągi stalowe na rurociągi z polietylenu. Wnętrze rurociągów stalowych wyłożone jest masą trudnościeralną, co spowodowało spadek chropowatości i zmniejszyło opór przepływu. To z kolei zaowocowało poprawą efektywności energetycznej.
Wspomniał pan, że uzyskaliście białe certyfikaty.
W 2013 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił przetarg na przyznanie świadectw efektywności energetycznej. KGHM Polska Miedź S.A. złożył wniosek o ich przyznanie i nasz Oddział uzyskał prawie 4000 toe.
Jedno toe w świadectwach efektywności energetycznej na giełdzie kosztuje blisko 1000 zł. Jest to dla nas taki bonus, wsparcie dla przedsięwzięć proekologicznych, co przekłada się na konkretne pieniądze.
W roku 2015 ponownie wystąpiliśmy do URE o ponad 6500 toe, przedstawiając nasze efekty związane z poprawą efektywności w zakresie dostawy wody przemysłowej. Uzyskaliśmy ponad 20% obniżenie zużycia energii w zakresie pompowania wody.
Kiedy planujecie zakończyć realizację przedsięwzięć z zakresu poprawy efektywności energetycznej?
Niektóre inwestycje jeszcze trwają. Jednym z nich jest budowa nowej pompowni wody przemysłowej. Te programy nie są krótkoterminowe, a nasze cele, wyznaczamy na 5 lat do przodu.
Do końca tego roku zamierzamy przeprowadzić aktualizację programu oszczędności energii. Będziemy analizowali to, co wykonaliśmy, to, czego nie udało nam się zrealizować i co trzeba poprawić. W raporcie z przeglądu energetycznego, który wykonaliśmy w pierwszym kwartale tego roku, mamy listę zamierzeń z określeniem priorytetów, np. kontynuacja procesu modernizacji rurociągów. Kolejne punkty to sukcesywne dostosowywanie punktu pracy pomp do warunków eksploatacyjnych oraz wykonanie audytu energetycznego centralnej pompowni odpadów w Lubinie (CPO Lubin) i CPO Rudna, by na jego podstawie podjąć decyzję o modernizacji. Jak widać, pracy w zakresie poprawy efektywności nam nie brakuje.
Rozmawiała Angelika Gajewska
Fot.: KGHM Polska Miedź S.A.