Partner serwisu
06 maja 2015

W Elektrociepłowni Rzeszów zmodernizują napędy pomp kondensatu ciepłowniczego

Kategoria: Z życia branży

W PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Rzeszów planowana jest modernizacja napędów pomp kondensatu ciepłowniczego BGP. W tym celu spółka ogłosiła przetarg. Oferty można składać do 20 maja 2015 roku.

W Elektrociepłowni Rzeszów zmodernizują napędy pomp kondensatu ciepłowniczego

Przedmiot zamówienia obejmuje zaprojektowanie, dostarczenie, zamontowanie i uruchomienie urządzeń wchodzących w skład regulowanych układów napędowych pomp kondensatu ciepłowniczego oraz przeprowadzenie niezbędnych prac w systemie DCS Melody bloku BGP w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrociepłownia Rzeszów.

Stan obecny
Na bloku BGP zainstalowane są dwie pompy kondensatu ciepłowniczego. Każda z pomp napędzana jest silnikiem o parametrach: Un=400V, Pn=45kW. Silniki pomp zasilane są bezpośrednio z rozdzielni potrzeb własnych bloku. Pola zasilające silniki wyposażone są w zabezpieczenia silnikowe typu GV. Sterowanie pomp realizowane jest przez system DCS MELODY firmy ABB. Zadaniem pomp kondensatu ciepłowniczego je przepompowywanie kondensatu z wymiennika ciepłowniczego do zbiornika uzupełniającego kotła. Utrzymywanie wymaganego poziomu w wymienniku ciepłowniczym jest realizowane przez algorytm zaimplementowany w systemie DCS oddziałujący na zawór regulacyjny zamontowany na rurociągu tłocznym pomp.

W wyniku modernizacji
W wyniku modernizacji napędy pomp kondensatu ciepłowniczego będą zasilane poprzez przemienniki częstotliwości. W systemie DCS zaimplementowany zostanie nowy algorytm regulatora poziomu w wymienniku ciepłowniczym, sterujący poziomem przy pomocy regulacji wydajnością pomp kondensatu. Nowy sposób regulacji wydajności pomp nie może spowodować pogorszenia parametrów pracy układu kondensatu ciepłowniczego we wszystkich możliwych stanach pracy BGP.

Proponowane rozwiązania
Ze względu na brak miejsca w rozdzielni potrzeb własnych bloku , przemienniki będą zabudowane w obudowie szafowej w hali maszynowni BGP-poziom -4m (obok pomp kondensatu). Konstrukcja oraz wyposażenie szafy w instalacje pomocnicze (wentylacja, oświetlenie) pozwolą na utrzymanie wewnętrznej temperatury i czystości powietrza zgodnie z wymaganiami producenta przemienników oraz zapewnią warunki do prawidłowej eksploatacji.

Źródło: swpp.gkpge.pl

Fot.: BMP

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ