Partner serwisu
08 stycznia 2024

Wkrótce modernizacja przepompowni Ołowianka! Długa lista inwestycji GIWK w 2024 roku

Kategoria: Z życia branży

Na 82 miliony złotych opiewać będą w 2024 r. inwestycje Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej (GIWK). To o ponad 30 mln zł więcej niż w 2023 r. Komunalna spółka planuje przebudowę ważnych dla funkcjonowania miasta obiektów infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Kluczowa na tej liście jest modernizacja przepompowni ścieków na wyspie Ołowianka.

Wkrótce modernizacja przepompowni Ołowianka! Długa lista inwestycji GIWK w 2024 roku

Ołowianka to najstarsza i największa przepompownia ścieków w mieście. Jej budowę wraz z pierwszą siecią kanalizacyjną ukończono w 1871 r. Autorem projektu był Eduard F. Wiebe. Obiekt został zmodernizowany w latach 1932 i w 2001, kiedy odnowiono też jego charakterystyczną żółtą elewację.

Jak ważna jest przebudowa przepompowni Ołowianka?

Obiekt na Ołowiance to największa przepompownia w Gdańsku, przez którą przepływa ok. 60 procent komunalnych nieczystości, odprowadzanych do Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód.

Zauważalnym dla mieszkańców Gdańska efektem modernizacji obiektu na Ołowiance będzie wyeliminowanie odoru, który powstaje dziś podczas procesu przepompowywania ścieków. Będzie to możliwe dzięki hermetyzacji tej części przepompowni, która wyciąga na wierzch grubszą frakcję, którą pozostawiają ścieki. W tej chwili jest ona składowana w kontenerach i do czasu, kiedy nie zostanie wywieziona, jest źródłem nieprzyjemnych zapachów.
 
Równie ważne jest to, że czekający na akceptację PWKZ projekt uwzględnia zalecenia zespołu ekspertów powołanego przez prezydenta miasta po awarii przepompowni, jaka miała miejsce w maju 2018 r.

Jakie będą inwestycje w infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej?   

W tym roku GIWK planuje też budowę i przebudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w kilkunastu dzielnicach Gdańska oraz zakończy kilka inwestycji. Będą to: 

  • przebudowa pompowni wody Polanki przy ul. Abrahama,
  • budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Kortowskiej i Niegocińskiej,
  • przebudowa przewodu wodociągowego w ul. Czopowej,
  • budowa kanalizacji w ul. Ku Ujściu i podłączymy do systemu kanalizacyjnego system kanalizacji gdańskiego portu.

W 2024 r. GIWK będzie też kontynuować przebudowę sieci wodociągowej na Wyspie Spichrzów oraz budowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w ul. Modrej na Olszynce. 

Czytaj więcej na: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Dluga-lista-inwestycji-GIWK-w-2024-r-Pierwsza-w-kolejnosci-modernizacja-przepompowni-Olowianka-infrastruktura-wodociagi-kanalizacja,a,256269

źródło: Portal Miasta Gdańska
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ