Partner serwisu
30 września 2020

Panel II. Eksploatacja układów pompowych w praktyce

Kategoria: XXVI Kongres Użytkowników Pomp, 1-2 października 2020, Płock

Diagnostyka, predykcja, monitoring, najczęstsze problemy eksploatacyjne i narzędzia wspomagające ocenę stanu technicznego. To tematy, które pojawiały się podczas panelu II „Eksploatacja układów pompowych w praktyce”, który odbył się w ramach XXVI Kongresu Użytkowników Pomp.

Panel II. Eksploatacja układów pompowych w praktyce

Pompy Wodociągów Płockich

Doświadczenia Wodociągów Płockich w zakresie układów pompowych w praktyce omówił dyrektor ds. technicznych Marcin Chyczewski.

– Wodociągi Płockie” Sp. z o.o. są użytkownikiem różnych układów pompowych. Zaczynając od pomp głębinowych, tłoczących wodę, poprzez układy tłoczenia ścieków, pomp śrubowych podających osady, kończąc na małych, ale również skomplikowanych układach dozujących różnego rodzaju związki chemiczne (podchloryn, dwutlenek chloru, koagulanty itp.) – mówił Marcin Chyczewski.

Prelegent przybliżył dwa układy pompowe, tj. przepompownię ścieków przy ul. Jasnej (miejsce wycieczki technicznej, która odbędzie się w ramach XXVI Kongresu Użytkowników Pomp) oraz przepompownię ścieków w Radziwiu, pompującą ścieki z lewobrzeżnej części Płocka pod dnem Wisły.

M. Chyczewski podkreślił, że w większości przepompowni na terenie miasta, oprócz zużywających się części eksploatacyjnych, Wodociągi Płockie nie mają problemów natury technicznej, jednak czasami zdarzają się sytuacje, które wymagają indywidualnego podejścia do przepompowni jako układu. – Niezbędne jest wtedy wykonanie analiz, badań, przeprowadzenie czasochłonnych testów w różnych konfiguracjach, przebudowanie pomp, przebudowanie konstrukcji tak, aby pompownia pracowała zgodnie z założeniami projektowymi i była jak najmniej kłopotliwa w eksploatacji – podsumował.

Pompy samozasysające

O pompach samozasysających – ich zasadzie działania, funkcjonalności, warunków użytkowania oraz zastosowaniu w tymczasowych schematach obsługi cieczy opowiadał Sebastian Olszta z firmy TECH-POMP Sp. z o.o.

 – Nasze ponad 20-letnie doświadczenie na rynku związanym z projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją zespołów pompowych i przepompowni, pozwala nam na realizację dostaw i specjalistycznych usług związanych z procesami transferu, magazynowania, filtracji oraz kontroli temperatury wielu rodzajów cieczy, takich jak woda, olej, ścieki, osady czy substancje chemiczne – podkreślał prelegent.

Efektywność energetyczna pompowni kanalizacyjnych

Uwagi dotyczące efektywności energetycznej pompowni kanalizacyjnych wygłosił prof. dr hab. inż. Jan Bagieński z Instytutu Inżynierii Środowiska z Politechniki Poznańskiej.

– Konieczność podwyższania efektywności energetycznej dotyczy m.in. wszystkich procesów w urządzeń w transporcie ścieków. Należy ją uwzględniać doskonaląc stare technologie, a zwłaszcza rozwijając nowe, innowacyjne i konkurencyjne, realizujące koncepcje tzw. gospodarki w obiegu zamkniętym – mówił Jan Bagieński.

Profesor wskazywał, że w zakresie układów pompowych można wykonać wiele działań dotyczących poprawy doboru pomp – między innymi korekty lub wyboru nowych parametrów znamionowych, typu pompy, typu i/lub materiału wirnika czy rodzaju układu napędowego – oraz optymalizacji energetycznej procesu sterowania pompami, zapewniającego równocześnie pracę pomp w „bezpiecznej odległości” od strefy kawitacji.

Prelegent przedstawił nowe koncepcje sterowania, które powinny zapewnić podniesienie średnich sprawności pompowni kanalizacyjnych.

Monitoring systemów uszczelniających

„Monitoring systemów uszczelniających szyty na miarę” to tytuł prelekcji Łukasza Norymberczyka z firmy ANGA Uszczelnienia Mechaniczne Sp. z o.o. Przedstawił on SKZ – System Kontrolno-Zasilający. Co dzięki temu uzyskano?

- podgląd on-line oraz rejestracja danych parametrów zasilania i pracy systemu,

- zwiększenie niezawodności zasilania,

- zdalne, niezależne powiadamianie o zdarzeniach (mail, sms),

- nie wymaga systemu nadrzędnego, ale może się z nim komunikować,

- elementy predykcyjnego ostrzegania.

– Najważniejsze w naszym podejściu jest to, że dla każdego użytkownika rozwiązanie będzie inne, uszyte na miarę – zaznaczał prelegent. Przypomniał również, że przyczyną aż 40% awarii pomp są błędy obsługi. – Awaria uszczelnienia nie może być dla nas niespodzianką. Remont powinniśmy zaplanować w dogodnym czasie, by dany proces przebiegał w sposób kontrolowany – zakończył.

Modernizacja zespołów pompowych układów chłodniczych

O modernizacji zespołów pompowych układów chłodniczych w PKN ORLEN S.A. mówił Jarosław Garstka, dyrektor Zakładu Wodno-Ściekowego w PKN ORLEN S.A.

Przybliżył obieg wody w zakładzie produkcyjnym w Płocku, wspomniał o tamtejszych blokach wodnych.

- Na instalacjach bloków wodnych eksploatowane były konstrukcyjnie pompy dwustopniowe o niskiej sprawności, zaprojektowane i wybudowane w latach 70 i 80. XX wieku. Układy pomp poszczególnych bloków składały się z 6 do 10 pomp. Na wszystkich pompowniach zabudowane były pompy diagonalne typu 60D22-3x2, wyposażone w silniki 800 kW, 6kV. Na części pompowni zabudowane było po jednym napędzie regulowanym na bloku R4 dwa. Pompownie BWP 1, 2 oraz 3 nie miały układów regulacji zmienoobrotowej. – Duże różnice parametrowe w obrębie tych samych instalacji powodowały całkowicie różne obciążenia poszczególnych agregatów – mówił J. Garstka.

W PKN Orlen opracowano pracę badawczą. Przeanalizowano układy pompowe BWR i BWP. Oceniono różne warianty modernizacji zespołów pompowych.

J. Garstka omówił efekty tej przeprowadzonej niedawno modernizacji, m.in.: zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 26 000 MWh rocznie, zmniejszenie ilości pomp w ruchu z 60 na 43 czy poprawa regulacyjności układu dzięki zabudowie drugiego przemiennika.

***

Kongres Użytkowników Pomp odbywa się w dniach 1-2 października 2020 r. w Płocku. Gospodarzem Honorowym 26 edycji jest PKN ORLEN S.A. Organizatorem – BMP, wydawca czasopism m.in. "Pompy Pompownie", "Chemii Przemysłowej", "Energetyki Cieplnej i Zawodowej" oraz portali www.kierunekPOMPY, www.kierunekCHEMIA.pl czy www.kierunekENERGETYKA.p

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ