Partner serwisu
27 marca 2019

Rola efektywności energetycznej i surowcowej w strukturze Przemysłu 4.0

Kategoria: XVII Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle. Odbiorcy na Rynku Energii

Big data i analityka, autonomiczne roboty, chmura, rzeczywistość rozszerzona, drukarki 3D to wybrane atrybuty Przemysłu 4.0. W jakim stopniu wykorzystuje je polski przemysł, czy ma dostęp do takich rozwiązań, czy zarządzający przedsiębiorstwami decydują się na ich wdrażanie w celu zwiększania efetywności? - o tym rozmawiali uczestnicy warsztatów, które poprowadził Tomasz Słupik z firmy "ENERGOPIOMAR".

Rola efektywności energetycznej i surowcowej w strukturze Przemysłu 4.0

Punktem wyjścia w dyskusji było kilka pytań: o to, gdzie – w kontekście rozwiązań Przemysłu 4.0 – jest polski przemysł? Jakie aspekty wpływają na decyzję o implementacji rozwiązań 4.0? Czy w najbliższych latach będzie istniał ku temu dobry klimat? Które z tych elementów będą interesować przemysł energochłonny? Czy mamy szansę dogonić liderów?

Prowadzący przywołał kwestie związane z konkluzjami BAT, które obowiązują przedsiębiorstwa energochłonne. – Potrzeba na to ogromnych pieniędzy. Czy wystarczy na rozwiązania 4.0? – dopytywał T. Słupik, na co uczestnicy warsztatów zauważyli, że rozwiązania, wymuszane przez BAT (ang. Best Available Techniques – najlepsze dostępne techniki) w wielu przypadkach będą stanowiły elementy Przemysłu 4.0. Choć trudno spodziewać sie unjnych rozporządzeń zmuszających do stosowania takich rozwiązań, ich wdrażanie będzie koniecznoscią z rynkowego punktu widzenia – w tym kierunku idzie świat i liderzy. Korzystanie z elementów 4.0 będzie wynikało z dążenia do wzrostu przychodów i ograniczania kosztów.

Jeden z uczestników warsztatów zauważył jednak, że w globalnych koncernach, które swoje centrale mają poza Polską, często jeszcze na pierwszym miejscu stawiana jest efektywność produkcji – ma być tanio i dużo. Elementy 4.0 to konieczność sporych nakładów fiansnowych, które nie od razu się zwracają. Choć zarządy poszcególnych zakładów są otwarte na takie rozwiązania, nie ma dla nich zrozumienia we władzach centralnych.

Nie zabrakło też głosów, że Przemysł 4.0 może diametralnie zmienić model europejskiej gospodarki. Wdrożenie tych rozwiazań może spowodować, że Polska straci swe atuty, jaką jest ciągle tańsza siła robocza, niż na Zachodzie. – Za kilka lat sporo zakładów wytwórczych może wrócić do Niemiec, ponieważ poprzez elementy 4.0 produkcja tam stanie się efektywniejsza ekonomicznie. Zamiast np. 10 tys. pracowników wystarczy 600. – dywagował T. Słupik.

Jak zauważył T. Słupik, elementy 4.0 są istotne w procesach optymalizujących funkcjonowanie firm, także we wrażliwych węzłach. Powinny być prowadzone w sposób nieprzerwany.

Prowadzący poruszył kwestię audytów energetycznych. Czy mają sens, co należy zrobić, by tak się stało? – Mają olbrzymi sens, ponieważ budują świadomość, której w wielu firmach nie ma. Przychodzi faktura za energię elektryczną, jest wrzucana w koszty i na tym kończy się refleksja nad nią. Przedsiębiorstwa są zobowiązane do przeprowadzania takich audytów, ale dla wielu to spełnienie obowiązku a nie możliwość zaobserwowania pewnych procesów i być może wprowadzenia bardziej efektywnych rozwiązań, dzięki którym można sporo zaoszczędzić – powiedział jeden z uczestników warsztatów.

Czy jest szansa na to, by dogonić liderów? Uczestnicy warsztatów byli zdania, że tak. Warunkiem jest uproszczenie przepisów i odgórnych regulacji oraz umożliwienie podejmowania decyzji na lokalnych szczeblach.

– Pomysły są w nas, nie ma co czekać na odgórne dyrektywy, rządowe wytyczne, tylko pozwolić ludziom realizować swoje pomysły. To kwestia odpowiedniego zmotywowania. – podsumował tę część dyskusji Adam Grzeszczuk, Prezes Wydawnictwa BMP.

Warsztaty odbyły się w ramach XVII Konferencji Naukowo-Technicznej Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle 2019, która miała miejsce w dniach 14-15 marca w Czeladzi.

Adventure Media

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ