Partner serwisu
11 lipca 2017

Jaki jest związek pomiędzy innowacyjnością a eksploatacją?

Kategoria: XXIII Kongres Użytkowników Pomp

Z niełatwym pytaniem zmierzył się Tadeusz Żaba, Dyrektor Produkcji MPWiK S.A. w Krakowie.

Jaki jest związek pomiędzy innowacyjnością a eksploatacją?

Innowacyjność według branży komunalnej

– Pojęcie innowacyjności w głównej mierze dotyczy okresu eksploatacji – stwierdza dyrektor Żaba. – Rozumiem, że producent jest zainteresowany głównie produkcją i sprzedażą, jednak musimy pamiętać, że okres eksploatacyjny pomp to ok. 40 lat. A innowacyjność powinna dotyczyć całego okresu eksploatacji – kontynuuje przedstawiciel branży komunalnej, który zauważa, że ograniczeniem w dziedzinie innowacji są przetargi. – Jeśli na rynku pojawi się super innowacyjna pompa o bardzo korzystnych parametrach eksploatacyjnych, to w praktyce jest trudno wpisać te parametry do specyfikacji zamówienia – gdyż może to wskazywać na konkretnego producenta, a przetarg musi  uwzględniać tzw. uczciwą konkurencję. To jest problem, który w jakiś sposób blokuje innowacyjność – spostrzega Tadeusz Żaba.
 

Problem z wdrażaniem rozwiązań

Innym zagadnieniem jest wdrażanie rozwiązań innowacyjnych. – Bazując na swoim doświadczeniu z branży komunalnej, mogę stwierdzić, iż cykl życia pompy jest bardzo długi. Przekonanie mnie, że należy wymienić pompę na nową, jeśli aktualna może pracować jeszcze kilka lat, jest trudne. Korzyści z wymiany muszą być oczywiste, żeby do tego kogoś przekonać.  Tym bardziej że w dłuższym okresie eksploatacji należy doliczyć koszty ewentualnych napraw. Kwestia opłacalności danego rozwiązania  stanowi poważną przeszkodę we wdrażaniu innowacji – wyjaśnia dyrektor MPWiK w Krakowie.
 

Efektywność układu pompowego

– Jeśli mówimy o efektywności, to musimy patrzeć na sprawność całości układu, a nie tylko na pompy – stwierdza Tadeusz Żaba, podkreślając, że w momencie wyboru pompy, należy dokonać analizy całości układu pompowego. – Myślę, że czasami poprawa parametrów hydraulicznych układu może dać więcej niż wymiana pompy na nową – podsumowuje dyrektor.

 

Wypowiedzi pochodzą z debaty zorganizowanej w ramach XXIII Kongresu Użytkowników Pomp (Wisła, 12-13.06.2017).

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ