Partner serwisu

Elektronika rewolucjonizuje technikę pompową

Kategoria: XVIII FORUM UŻYTKOWNIKÓW POMP

Podstawowym zadaniem XVIII Forum było podkreślenie roli, jaką odgrywa obecnie elektronika i elektroniczne systemy sterowania pomp i układów pompowych.

Elektronika rewolucjonizuje technikę pompową

Technika regulacji pomp poprzez płynną regulację częstotliwości napięcia prądu zasilającego silniki przynosi efekty energetyczne, dostrzeżone jako istotne wśród źródeł ograniczenia zużycia energii w krajach Unii Europejskiej. Na pierwszym miejscu w programie Ecodesign dla pomp znajdują się pompy cyrkulacyjne. O stanie wdrożeń nowej techniki w dziedzinie pomp cyrkulacyjnych mówili na Forum przedstawiciele firm dominujących na rynku światowym - Grundfos i Wilo, oraz największego producenta krajowego- Leszczyńskiej Fabryki Pomp.

Znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji przynosi postęp w dziedzinie nadzoru i sterowania pompami i układami pompowymi. Osiągnięcia w tej dziedzinie omawiali przedstawiciele Instalcompact, KSB, Wilo i Hydro-Vacuum i LFP.

 

Poniżej krótkie omówienie prezentacji.

Dr Niels Bidstrup ( Grundfos, Dania): Założenia, program i stan wdrażania dyrektywy Ecodesign for Pumps

W ramach programu na rzecz efektywności energetycznej maszyn i urządzeń o największym udziale w zużyciu energii Komisja Europejska określa wymagania dla silników elektrycznych, pomp cyrkulacyjnych i pomp do wody. Pompy cyrkulacyjne (dyrektywa 641/2009), począwszy od roku 2013 muszą być zintegrowane z przemiennikami częstotliwości i odpowiadać stopniowo zawężanym kryteriom EEI co jest warunkiem uzyskania znaku CE. Spodziewane oszczędności, przy rocznym zapotrzebowaniu rzędu 14 mln sztuk wyniosą 23 TWh rocznie. Od 2015 roku będą stopniowo wdrażane kryteria efektywności pomp do wody.

Program Ecopump, stowarzyszenia Europump kładzie nacisk na potencjalne oszczędności w projektowaniu i eksploatacji układów pompowych.

Dr Uwe Henning (Wilo, Niemcy): Zmiany na rynku pomp Unii Europejskiej

W referacie podano kalendarz wdrażania dyrektyw Parlamentu Europejskiego dotyczących pomp: 2011 – poziom IE2 dla silników elektrycznych pomp dławnicowych; 2013 – indeks efektywności energetycznej pomp bezdławnicowych EEI <0,27; 2015 – indeks <0,23 pomp bezdławnicowych, w tym zabudowanych, np. w kotłach; 2015 – poziom IE3 silników elektrycznych (7,5 do 375 kW) do pomp dławnicowych; 2020 - indeks EEI<0,23 pomp zabudowanych. Przykładem postępu w dziedzinie efektywności energetycznej jest ograniczenie kosztu energii zużytej przez pompę cyrkulacyjną c.o. z 190 do 9 Euro.

Dr Michał Andrzejewski (Wilo Polska) uzupełniając referat dr. Henninga omówił kierunki postępu w dziedzinie silników i sterowania pompami cyrkulacyjnymi, oraz systemy regulacji ciepłowniczych układów pompowych. Wykazał znaczne oszczędności energii wynikające ze stosowania pomp z elektronicznie komutowanymi silnikami synchronicznymi.

 

Konstrukcje pomp nowej generacji oraz efekty elektronicznego sterowania omówione zostały przez przedstawicieli producentów wyznaczających kierunki i poziom techniki pomp cyrkulacyjnych

Dariusz Tymczuk (Grundfos Pompy): Magna 3 & Grundfos GO

Przedstawiciel firmy będącej liderem na polskim rynku omówił nowy produkt Grundfosa- pompę Magna 3 oraz efekty, które zapewnia dzięki szerokim możliwościom komunikacji i sterowania

Stanisław Sowa (Wilo Polska) : Rodzina wysokosprawnych pomp Wilo- Stratos

Prelegent przedstawił konstrukcje i parametry typoszeregu pomp Stratos, od najmniejszych Pico do Stratos Giga. Omówił stan i wyniki wdrażania pomp elektronicznych w krajowych przedsiębiorstwach energetyki cieplnej.

Mirosław Borowiak (Leszczyńska Fabryka Pomp): Pompy LFP dla techniki cieplnej

Referat omawiał szeroki wachlarz pomp cyrkulacyjnych oraz funkcję sterowania Autoadapt. Szerzej przedstawił pompę Erga, przeznaczoną do domowych instalacji c.w.u. o poborze mocy 3 W.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ