Partner serwisu
06 lipca 2023

POMYSŁ NA OPTYMALIZACJĘ Budowa przepompowni ścieków w Katowicach

Kategoria: Aktualności

Budowa przepompowni ścieków w Katowicach przy ul. Hodowców to najważniejsza inwestycja zrealizowana w ostatnim okresie przez Katowickie Wodociągi. W efekcie ponad 1,5 mln m3 ścieków, które dotychczas trafiały do oczyszczalni „Radocha II” w Sosnowcu, jest dziś oczyszczanych w oczyszczalni „Dąbrówka Mała – Centrum” w Katowicach.

Zadanie inwestycyjne pn.: „Przerzut ścieków sanitarnych z dzielnic: Janów, Nikiszowiec, Giszowiec oraz z terenu Huty Metali Nieżelaznych Szopienice do oczyszczalni ścieków Dąbrówka Mała – Centrum w Katowicach” było prowadzone przez Katowickie Wodociągi w latach 2018 – 2022. Obejmowało budowę ok. 1 km sieci kanalizacyjnej, 1,5 km sieci tłocznej oraz tłoczni ścieków. Przed jego realizacją ścieki z rejonu wskazanych katowickich dzielnic i terenu byłej HMN „Szopienice” trafiały do oczyszczalni ścieków „Radocha II” w Sosnowcu, poprzez przepompownię PJ zlokalizowaną nad rzeką Boliną na terenie Mysłowic. Ze względu na duży napływ ścieków, przepustowość przepompowni PJ nie pozwalała na prawidłowe tłoczenie ścieków do oczyszczalni w Sosnowcu, a co za tym idzie – dochodziło do awaryjnych zrzutów ścieków i zanieczyszczania środowiska. Dodatkowo Katowickie Wodociągi ponosiły koszt przerzutu i oczyszczania ścieków pochodzących z przedsiębiorstw z sąsiednich gmin.

Ze względu na niedużą odległość zlewni ścieków z Janowa, Nikiszowca i Giszowca oraz terenów HMN „Szopienice” do własnej oczyszczalni ścieków „Dąbrówka Mała – Centrum”, Katowickie Wodociągi S.A. podjęły decyzję o budowie swojego, niezależnego systemu przerzutu ścieków. Jego zadaniem było usprawnienie tłoczenia ścieków i równocześnie uporządkowanie gospodarki ściekowej w północno-wschodniej części miasta Katowice. Realizacja całej inwestycji zakończyła się w lipcu 2022 r. oddaniem do użytku tłoczni ścieków przy ul. Hodowców w Katowicach.

 

Parametry techniczne

Zadanie inwestycyjne podzielono na trzy etapy; ostatnim z nich była budowa tłoczni ścieków, która rozpoczęła się w grudniu 2020 roku i trwała półtora roku. Realizację powierzono firmie IBG INSTALBUD Sp. z o.o., wyłonionej w procedurze przetargowej. Całkowita wartość robót związanych z budową tłoczni wyniosła ponad 10,6 mln zł, a całego zadania inwestycyjnego 14,7 mln zł.

W efekcie przy ul. Hodowców w Katowicach powstała przepompownia wyposażona w zespół dwóch równolegle działających tłoczni ścieków. Każda z nich posiada nominalną wydajność 600 m3/godz., co pozwala na osiągnięcie wydajności szczytowej przepompowni na poziomie 1200 m3/godz.

Parametry tłoczni ścieków przy ul. Hodowców w Katowicach

Wydajność urządzenia

600 m3/h x 2

Wysokość dopływu

2300 mm

Pojemność zbiornika

ok. 14m3 x 2

Wymiary 1 zbiornika (Ø,H)

Ø 2800 mm, H= 3000 mm

Masa 1 zbiornika tłoczni

4500 kg

Separatory

4 szt. x 2

Moc silnika pompy

37 kW x 8

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ