Partner serwisu
17 listopada 2021

Dopłaty do pomp ciepła - jakie są dostępne?

Kategoria: Aktualności

Ekologiczne i energooszczędne pompy ciepła to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań służących zarówno do ogrzewania domu oraz c.w.u. jak i chłodzenia pomieszczeń. Nie dziwi zatem fakt, że cieszą się one w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Nadal jednak dla wielu osób, koszt inwestycji w pompę ciepła przekracza ich możliwości finansowe. Wydatki te można jednak obniżyć korzystając z różnych dopłat do pomp ciepła. Gdzie ich szukać?

Dopłaty do pomp ciepła - jakie są dostępne?

Pompa ciepła to same zalety

Polacy pokochali pompy ciepła, o czym świadczą rekordowe wyniki ich sprzedaży. Tylko między 2017, a 2020 rokiem rynek tych urządzeń grzewczych urósł pięciokrotnie, natomiast tegoroczne wyniki są o 100 proc. lepsze niż te osiągnięte w 2020 roku (sprzedano wówczas ok. 56.500 sztuk tych urządzeń). Jak wynika z optymistycznych prognoz Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), łączna liczba działających pomp ciepła zainstalowanych w Polsce w domach jednorodzinnych, wyniesie w 2030 roku 2,08 mln sztuk. Już teraz te energooszczędne urządzenia instalowane są w ok. 30 proc. nowo budowanych domów. Wpływ na to ma nie tylko polityka klimatyczna Unii Europejskiej, której celem jest całkowite odejście od paliw kopalnych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, ale i wiele zalet, jakimi wyróżniają się pompy ciepła.

Najważniejszą z nich jest to, że są one ekologicznym i efektywnym źródłem ogrzewania. Wszystko dzięki temu, że tylko 25 proc. energii pobierają z sieci, natomiast aż 75 proc. z odnawialnych źródeł energii (powietrza, gruntu lub wody), nie emitując przy tym żadnych zanieczyszczeń. Co ważne, pompy ciepła można zamontować zarówno w nowym, jak i modernizowanym budynku, gdzie nie zajmują dużo miejsca i są komfortowe w użytkowaniu.  

Ponadto tak dynamiczna sprzedaż pomp ciepła jest również spowodowane boomem na fotowoltaikę. Ponieważ dzięki połączeniu obu tych urządzeń OZE można osiągnąć samowystarczalność energetyczną i maksymalnie obniżyć swoje rachunki, zapewniając przy tym optymalne warunki grzewcze.

Dopłaty do pomp ciepła - kto może z nich skorzystać?

Należy tu również zauważyć, że wpływ na tak dynamiczny rozwój rynku tych ekologicznych urządzeń grzewczych mają dopłaty do pomp ciepła, dzięki którym obniżyć można koszt inwestycji (pompa ciepła dla średniej wielkości domu to wydatek rzędu 35.000 zł - 45.000 zł). Skierowane są one nie tylko do gospodarstw domowych, ale i przedsiębiorców, czy rolników. Najpopularniejszym dofinansowaniem do pompy ciepła jest obecnie rządowy program “Czyste Powietrze”, który ruszył w 2018 roku i będzie kontynuowany do 2029 roku. Z dopłaty do pomp ciepła skorzystać mogą właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Maksymalna kwota dofinansowania inwestycji obejmującej demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła powietrznej lub gruntowej, w przypadku:

  • podstawowego poziomu dofinansowania może wynosić 25.000 zł (z instalacją fotowoltaiczną 30.000 zł);
  • podwyższonego poziomu dofinansowania jest to maksymalnie 32.000 zł (z panelami fotowoltaicznymi 37.000 zł).

Co ważne, w ulepszonej wersji “Czystego Powietrza”, przewidziana została też opcja pozyskania dodatkowego lub pomostowego finansowania inwestycji z banków komercyjnych. Natomiast do osób, których nie stać na ocieplenie domu i wymianę pieca, skierowany został kolejny rządowy program “Stop Smog”. W ramach jego drugiej odsłony do kosztów kwalifikowanych dołączyły wydatki związane z mikroinstalacjami OZE i pompami ciepła (osoby zainteresowane uczestnictwem w programie mogą otrzymać nawet do 53.000 zł).
Natomiast wszyscy przedsiębiorcy, mający w planach inwestycję w pompę ciepła, skorzystać mogą z programu “Energia Plus”, w przypadku którego, do rozdysponowania jest aż 1,3 mld zł. Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki (do 85 proc. kosztów - 0,5 mln 300 mln zł) lub dotacji (do 50 proc. kosztów kwalifikowanych). Rolnicy natomiast mogą skorzystać z programu “Agroenergia”, w przypadku którego wysokość dotacji do pompy ciepła uzależniona jest od mocy urządzenia. Dofinansowanie wynosi do 20 proc. kosztów (minimalnie jest to 15.000 zł, maksymalnie - 25.000 zł) plus dodatek w wysokości 10.000 zł, jeśli beneficjent zdecyduje się na instalację hybrydową (pompa ciepła wraz z instalacją PV sprzężonych w jeden układ).

Moje Ciepło - nowy program dopłat do pomp ciepła

Niestety do tej pory, z dopłat do pomp ciepła nie mogli korzystać właściciele lub współwłaściciele nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Sytuacja ta ma się jednak zmienić w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku za sprawą nowego programu “Moje Ciepło”: https://enerad.pl/aktualnosci/moje-cieplo/, który podobnie jak cieszący się ogromną popularnością “Mój Prąd”, ma opierać się na prostych, niewielkich dotacjach dla właścicieli domów jednorodzinnych. Formą wsparcia udzielanego przez NFOŚiGW będzie dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, w zależności od rodzaju pompy ciepła, na którą zdecyduje się inwestor. W przypadku:

  • powietrznych pomp ciepła ma to być maksymalnie 7.000 zł;
  • gruntowych pomp ciepła - 21.000 zł.

Należy jednak pamiętać o tym, że dotacja w ramach tego rządowego programu będzie uzależniona od stanu technicznego budynków. Ważną informacją dla wszystkich zainteresowanych jest również to, że z “Mojego Ciepła” będą mogły skorzystać osoby, które kupiły i zamontowały pompę ciepła przed wejściem program (możliwe będzie zrefundowanie kosztów kwalifikowanych poniesionych od 01.01.2021 roku).

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ