Kompresor śrubowy czy tłokowy – który wybrać?
Istnieje kilka typów urządzeń sprężających powietrze. W przemyśle powszechne są sprężarki śrubowe, tłokowe, membranowe, łopatkowe i spiralne. Każda z nich działa na innej zasadzie i sprawdza się w innych sytuacjach.
Dowiedz się, który z najpopularniejszych modeli kompresorów – śrubowy czy tłokowy – będzie najlepszy dla Twojej firmy. Poznaj ich wady i zalety i przekonaj się, który typ sprężarki warto wybrać.
Co to jest kompresor śrubowy i jak działa?
Kompresor śrubowy (w dużym skrócie) spręża powietrze dzięki skoordynowanej i cyklicznej pracy dwóch wirników (śrub) znajdujących się w stopniu śrubowym. Ruch śrub powoduje zmniejszenie przestrzeni między nimi, czego efektem jest zmniejszenie objętości znajdującego się w tej przestrzeni gazu.
Jak w przypadku innych typów sprężarek, kompresory śrubowe dzielą się na olejowe i bezolejowe. W obu przypadkach (choć nazwa może być początkowo myląca) wykorzystuje się specjalny olej chłodzący, dzięki któremu sprężarka jest w stanie pracować w optymalnym trybie.
Różnica między nimi jest jedna – w kompresorze śrubowym olejowym reszty oleju trafiają do sprężanego powietrza (w razie potrzeby można się go pozbyć osuszaczem ziębniczym), podczas gdy w kompresorze śrubowym bezolejowym taka sytuacja nie ma miejsca.
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów kompresorów śrubowych o różnych właściwościach i funkcjach. Dzięki prostej budowie i łatwej obsłudze są powszechne w wielu obszarach przemysłu. Wybór konkretnego modelu zależny jest od rozmiaru urządzenia i generowanego ciśnienia powietrza. Kompresory śrubowe stacjonarne dobrze sprawdzają się w fabrykach, a wersje przenośne najczęściej spotyka się na placach budowy.
Odmiany bezolejowe stosuje się przede wszystkim w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, ponieważ olej nie może trafić do produktów spożywanych przez ludzi. Za to sprężarki śrubowe olejowe są też powszechne w przemyśle maszynowym, lotniczym, morskim czy elektronicznym.
Sprężarki tłokowe – zasada działania i zastosowanie
Kompresory tłokowe korzystają z najstarszej używanej obecnie technologii sprężania powietrza. Ich najważniejszym elementem jest cylinder. Objętość zassanego przez urządzenie gazu zmniejsza się przez posuwistego ruchu tłoka. W poruszenie wprawia go specjalny korbowód. Podobnie jak w przypadku kompresorów śrubowych istnieją wersje olejowe i bezolejowe, a także stacjonarne i mobilne.
Niestety, tak stara technologia ma swoje ograniczenia – z ciśnienia ssawnego o równowartości 1 bara da się dzięki niej osiągnąć maksymalnie ciśnienie o wartości do 6 bar. Wyższe ciśnienie uzyskuje się dopiero w sprężarkach dwustopniowych. Mimo to, jeśli zachowa się szczelność między tłokiem a cylindrem, kompresor tłokowy może być wykorzystywany w równie wielu przypadkach jako kompresor śrubowy.
Sprężarki tłokowe dobrze sprawdzają się z urządzeniami operującymi w zakresie średniego i wysokiego ciśnienia. Łatwo też przyłącza się je do systemów modułowych, a ich wydajność i ekonomiczna praca sprawiają, że stosuje się je w wielu branżach – ślusarskiej, lakierniczej czy oponiarskiej. Sprężarki tłokowe bezolejowe, podobnie jak bezolejowe kompresory śrubowe, odnajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, medycznym czy stomatologicznym.
Kompresor śrubowy czy tłokowy – który wybrać?
Podstawową różnicą między kompresorem śrubowym i tłokowym jest cena. W zamian za wyższą cenę kompresor śrubowy może pracować w trybie ciągłym i z większą wydajnością. Działa też ciszej i charakteryzuje się zdecydowanie dłuższą żywotnością.
Sprężarki tłokowe opierają się za to na najstarszej znanej technologii sprężania powietrza wykorzystywanej w przemyśle. W konsekwencji ustępują nowocześniejszym sprężarkom śrubowym m.in. pod względem wydajności. Mimo to niższa cena oraz wiele możliwości zastosowania sprężarek tłokowych sprawiają, że dobrze odnajdują się w mniejszych warsztatach, gdzie nie ma potrzeby eksploatowania ich na skalę przemysłową. Oprócz tego kompresory tłokowe mają nad śrubowymi jedną przewagę – można wykorzystać obustronne działanie umieszczonego w nich tłoku.
W takich urządzeniach ruch tłoka w jedną i drugą stronę generowany jest przez naprzemienne podawanie sprężonego powietrza do obu komór. Inaczej jest w modelach jednostronnych, w których tłok wraca do swojej nominalnej pozycji mechanicznie, np. dzięki sprężynie.
W konsekwencji przekłada się to m.in. na wyższą prędkość działania i krótszy czas wykonywania pracy. Dlatego sprężarki tłokowe dwustronne znajdują zastosowanie w zakładach, gdzie wymagany jest bardzo szybki ruch tłoczyska. Więcej o kompresorach i sprężarkach powietrza dowiesz się na stronie sprezarki-techem.com.pl.
Komentarze