Partner serwisu
07 października 2021

Rekordowy projekt z rurami GRP w Rzymie

Kategoria: Aktualności

Rury do Amiblu do przecisku zostały zastosowane przy najdłuższym na świecie mikrotunelowaniu w Rzymie. „Collettore della Crescenza 3° lotto – Isola Farnese” to trzeci etap projektu związanego z  rekultywacją Fosso della Crescenza, jednego z cieków wodnych zlokalizowanych na północ stolicy Włoch, cechującego się cennymi właściwościami historycznymi i przyrodniczymi. Kontrakt opiewał na 32,5 mln €, a całkowita długość 5320 metry.

Rekordowy projekt z rurami GRP w Rzymie

Wymagająca inwestycja na terenie parku przyrodniczego

Fosso della Crescenza to teren objęty ochroną jeszcze pod koniec lat 90-tych XX wieku. Na tym obszarze został stworzony Regionalny Park Przyrodniczy Veio. Pierwsze dwa etapy projektu zleconego przez Miasto Rzym zostały zakończone jeszcze w latach 2009 do 2013. W ich trakcie wykorzystano około 1,3 km rur o średnicy DN2000 oraz 2 km rur do przecisku CC GRP DN1600, położonych metodą mikrotunelowania. Ponadto ułożono też 1,2 km rur o średnicach od DN1400 do DN2000, korzystając z metody tradycyjnej – w otwartym wykopie.

 

Najtrudniejszy etap III

Etap trzeci trwający w 2021 roku był najtrudniejszy pod względem technicznym. Inżynierowie z ACEA Elabori zdecydowali się na rury do przecisku Amiblu o średnicy DN2000, podzielone na sześć odcinków o łącznej długości ponad 5,3 km.

W trakcie realizacji tego projektu wykonawcy, spółki Impresa Mario Cipriani S.r.l. oraz ICOP S.p.A., zmagały się z wieloma problemami technicznymi: głębokość przecisku wynosiła miejscami ponad 60 metrów, cztery odcinki przecisku miały ponad 1 kilometr (dodatkowo trasa jednego z nich biegła po łuku), poziom wód gruntowych sięgał 30 metrów, a gleba w miejscu instalacji składała się z gliny o bardzo dużej ścisłości- skomentował Dariusz Kosiorowski, Międzynarodowy ekspert grupy Amiblu w zakresie technologii przecisku
i mikrotunelowania oraz szef działu technicznego oddziału w Dąbrowie Górniczej.

 

Pod ciśnieniem o wartości 6 bar

Do wykonania połączeń między rurami zastosowano łączniki PN 6 ze stali nierdzewnej, które są w stanie wytrzymać ciśnienie wewnętrzne o wartości 6 bar oraz ciśnienie zewnętrzne o wartości 3 bar. Inżynierowie ACEA poprosili o przeprowadzenie specjalnych testów szczelności łączników pod działaniem ciśnienia zewnętrznego; testy te wykonano w Centrum Technicznym Amiblu w Norwegii, gdzie łączniki poddano ciśnieniu o wartości 6 bar przez 24 godziny.

 

Dodatkowe systemy uszczelniające

Zaprojektowano też dodatkowe systemy uszczelniające (ACTIVE SEAL), które zastosowano w pośrednich stacjach przeciskowych celem zniwelowania ciśnienia zewnętrznego wywieranego przez wody gruntowe. Przeprowadzono specjalne kontrole obejmujące dokładne obliczenia dotyczące wymiarów pośrednich stacji przeciskowych, a także zacisków używanych do utrzymywania zainstalowanych rur w miejscu i uniknięcia ich przesuwania podczas instalacji kolejnych rur, co mogłoby spowodować wypchnięcie rur z powrotem przez siły parcia wód gruntowych.

Na potrzeby tego projektu Amiblu dostarczyło rury o średnicy zewnętrznej De 2,047mm, długości 6 metrów oraz klasach sztywności SN50000 oraz SN80000 N/m2 (przy czym grubość ścianek rur wynosiła jedynie odpowiednio 75mm i 85mm), maksymalnej dopuszczalnej sile przecisku wynoszącej około 10.000 kN i współczynniku bezpieczeństwa 3,5. Dzięki niezwykle gładkiej zewnętrznej powierzchni odśrodkowo odlewanych rur GRP poradzono sobie z nieoczekiwanym wyzwaniem, jakim okazała się gleba w miejscu instalacji, złożona z gliny o dużej ścisłości, wymagająca zmniejszenia siły przecisku do minimum- podsumował Kosiorowski.

 

Informacje o projekcie

Kraj/Miasto – Włochy / Rzym

Rok budowy – 2020-2022

Instytucja zamawiająca – ACEA ATO 2

Wykonawcy – Mario Cipriani – I.CO.P. S.p.A.

Projektant – ACEA Elabori

Kwota kontraktu – 32,5 mln €

Całkowita długość – 5320 m

Metoda instalacji – Mikrotunelowanie

Rury – rury do przecisku hydraulicznego CC GRP Amiblu Hobas, DN 2000 (DE 2.047), PN 1, sztywność SN 50.000-80.000, długość 6 m

Łączniki – łączniki PN 6 ze stali nierdzewnej, szczelność przy ciśnieniu zewnętrznym 3 bar

Zastosowanie – Kanalizacja

Najważniejsze cechy projektu – Najdłuższy do tej pory przecisk wykonany z użyciem rur GRP(1235 m), głębokość instalacji ponad 60 metrów, poziom wód gruntowych do 30 metrów, gleba złożona z gliny o wysokiej ścisłości.

źródło: Public Dialog
fot. Public Dialog
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ