Instalacje pompowe w przepompowniach i oczyszczalniach ścieków
Instalacje pompowe w przepompowniach i oczyszczalniach ścieków to najnowsza książka prof. Waldemara Jędrala.

W książce omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące projektów nowych i modernizacji istniejących instalacji. Dotyczą one zwłaszcza doboru pomp w różnych przepompowniach ścieków, pomp znajdujących się na terenie oczyszczalni ścieków, m.in. pomp do osadów, oraz sterowania pracą i optymalnej regulacji wydajności niektórych większych instalacji pompowych. Uwzględniono także inne szczegóły rozwiązań projektowych, bezpośrednio lub pośrednio wpływających na bezawaryjną i efektywną energetycznie pracę pomp. Przedstawiono wnioski z wielu zaistniałych awarii pomp i instalacji pompowych oraz spowodowanych nimi uszkodzeń i niesprawności pomp i całych instalacji. Uwzględniono też doświadczenia z zaobserwowanych problemów eksploatacyjnych w wielu obiektach pompowych, o wydajnościach rzędu 5 000 m3/dobę do 100 000 m3/dobę i większych.
Podane w książce zalecenia obejmują w szczególności:
dobór pomp (typ, wielkość i liczba pomp; wersja konstrukcyjno-materiałowa),
wybór sposobu regulacji wydajności oraz jej realizacji,
zabezpieczenie przed awariami, zarówno w ramach projektowania, jak też eksploatacji przepompowni i oczyszczalni ścieków,
sterowanie włączaniem/wyłączaniem pomp, w zależności od zmian poziomu ścieków w zbiorniku i/lub ilości dopływających ścieków,
możliwość prowadzenia optymalnej, komputerowej regulacji wydajności pomp,
parametry geometryczne zbiorników w pobliżu wlotów do pomp oraz zasady kształtowania rurociągów doprowadzających i odprowadzających ścieki z pomp.
W książce oprócz przedstawienia wymienionych powyżej tematów podano sposoby racjonalnych rozwiązań. Zamieszczono 16 przykładów dotyczących różnych pomp zainstalowanych w istniejących obiektach, opisując szczegółowo zaistniałe kłopoty eksploatacyjne i zastosowane sposoby ich wyeliminowania.
Zasadniczy materiał książki poprzedzono najważniejszymi informacjami dotyczącymi pomp, zwłaszcza wirowych, oraz układów pompowych dla tych czytelników, którzy nie zetknęli się dotychczas z pompami. Szczególną uwagę poświęcono kawitacji oraz zagadnieniom optymalnego doboru pomp. Stanowi to część I książki. W części II omówiono instalacje pompowe w przepompowniach ścieków, z uwzględnieniem zwłaszcza sterowania wydajnością przepompowni. W części III opisano podstawowe pompy i ich instalacje w oczyszczalniach ścieków. W części IV zamieszczono zalecenia projektowe i eksploatacyjne oraz różne informacje uzupełniające.
Komentarze