Partner serwisu
22 lipca 2021

Wybrane aspekty projektowania i eksloatacji przepompowni ścieków

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Pompy. Pompownie" nr 1/2021 prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral przedstawia wybrane aspekty projektowania i użytkowania instalacji pompowych w średnich i dużych przepompowniach ścieków.

Wybrane aspekty projektowania i eksloatacji przepompowni ścieków

W ostatnim trzydziestoleciu nastąpił znaczny rozwój procesów transportu i oczyszczania ścieków [1]. Wiele małych miejscowości podłączono do sieci kanalizacyjnych. Zbudowano szereg lokalnych pompowni i oczyszczalni, a średnie/duże obiekty poważnie zmodernizowano.

Do transportu i oczyszczania ścieków potrzeba coraz więcej energii. Znaczne ilości energii elek-trycznej (e.e.) zużywają zespoły pompowe w prze-pompowniach1 ścieków, których liczba w kraju jest już bardzo duża i nadal rośnie. Niewłaściwe rozwiązanie projektowe, zwłaszcza dobór zespołów pompowych o zbyt niskiej jakości i/lub nieodpowiednich dla konkretnej pompowni albo instalacji pompowej w oczyszczalni ścieków, jak również nieracjonalna eksploatacja, mogą skutkować nie tylko nadmiernym zużyciem e.e, lecz także poważnymi awariami. Należy też uwzględnić dodatkowe zużycie tak zwanej energii wbudowanej, związane z usuwaniem skutków niesprawności i awarii (naprawy, części zamienne, transport pomp na stację prób do badań itp.) oraz energii zużytej na usunięcie pośrednich skutków awarii, np. na rekultywację i czyszczenie zalanych terenów.

 

Konsekwencje jakości projektu i sposobu eksploatacji

Instalacja pompowa składa się z rurociągów i armatury oraz odpowiednio dobranych zespołów pompowych (pompy + silniki + urządzenia/układy regulacyjne) wraz z infrastrukturą elektryczną i systemem sterowania. Bardzo dobra instalacja pompowa:

• dostarcza do odbiorcy/odbiornika tyle cieczy, ile potrzeba i o właściwym ciśnieniu,

• jest łatwa w obsłudze i funkcjonuje bezawaryjnie przez wiele lat, nie sprawiając użytkownikowi żadnych kłopotów, w tym także – finansowych,

• ma wysoką efektywność energetyczną procesu pompowania, dzięki czemu rachunki za e.e. są niewygórowane.

 

Taką właśnie instalację tworzy trafne połączenie dobrych elementów składowych; nie wystarczy doskonała pompa, jeśli będzie źle dobrana, zaś znaczna część energii dostarczanej przez nią cieczy w postaci ciśnienia będzie tracona w kolejnych elementach instalacji.

Można wymienić następujące warunki i środki potrzebne do osiągnięcia zamierzonego celu:

• dobry projekt, którego elementami są:-racjonalna koncepcja instalacji, niewymuszająca dławienia przepływu,

-prostota instalacji, zapewniająca małe straty hydrauliczne,

-optymalny dobór pomp do zadań instalacji;

• dobra, konkretna („w metalu”) realizacja projektu, umożliwiająca osiągnięcie rzeczywiście wysokiej sprawności hydraulicznej instalacji;

• optymalna regulacja wydajności i ciśnienia przy zapewnieniu minimum strat;

• bardzo dobre, wysokiej klasy zespoły pompowe (pompa + silnik + przetwornica częstotliwości), tj. o wysokich sprawnościach i wzorowej jakości (niska awaryjność i długa żywotność);

• racjonalna, odpowiedzialna i energooszczędna eksploatacja z wykorzystaniem w szerokim zakresie ciągłego (drgania, pobór mocy, para-metry) i okresowego (pomiary rzeczywistych charakterystyk) monitorowania pracy zespołów pompowych.

 

Cały artykuł czytaj w "Pompy. Pompownie" nr 1/2021.

źródło: Waldemar Jędral
fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ