Partner serwisu
05 lipca 2021

Dlaczego musimy poprawiać efektywość energetyczną?

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Na to pytanie odpowiedział prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Pompy. Pompownie" nr 2/2020.

Dlaczego musimy poprawiać efektywość energetyczną?

1. Zamiast walczyć ze zmianami klimatu, trzeba le-piej przeciwdziałać skutkom tych zmian, powięk-szać efektywność energetyczną ogółu procesów produkcyjnych i eksploatacyjnych oraz ograniczać gigantyczne ilości marnotrawionej energii.

2. Znaczne efekty może przynieść powszechne stosowanie zasad energooszczędnej eksploatacji instalacji i obiektów pompowych, zużywających 20% całej ilości produkowanej rocznie w Polsce energii elektrycznej. Wiele sposobów większych i mniejszych modernizacji opisano szczegółowo w dostępnej literaturze, m.in. w „Pompach Pompowniach”.

3. Bezpieczeństwa energetycznego nie można zapewnić, budując wielkie farmy wiatrowe i elektrownie fotowoltaiczne, jeśli nie zostanie rozwiązany problem taniego magazynowania wielkich ilości energii elektrycznej. Będzie mu natomiast sprzyjać powszechne stosowanie małych, rozproszonych OZE przez szerokie rzesze użytkowników.

4. Bezpieczeństwa energetycznego nie zapewni się także samym tylko oszczędzaniem energii. Konieczne jest funkcjonowanie pewnej liczby dużych, wysokosprawnych elektrowni, w tym – jądrowych, pracujących stabilnie i niezawodnie bez względu na pogodę i porę roku.

 

To wnioski płynące z artykułu opublikowanego w "Pompach. Pompowniach" nr 2/2020. Dlaczego właśnie takie? Zapoznaj się z całym artykułem.

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ