Partner serwisu
19 maja 2021

Wspólnie dla innowacyjności polskich firm

Kategoria: Aktualności

Rozwijanie innowacyjności firm, wsparcie eksperckie w komercjalizacji projektów badawczo-rozwojowych i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań to najważniejsze cele podpisanego dziś Listu Intencyjnego o Współpracy pomiędzy Łukasiewiczem i NCBR Investment Fund ASI S.A. (NIF)

 

Wspólnie dla innowacyjności polskich firm

Obie organizacje rozpoczynają współpracę na rzecz wsparcia przedsięwzięć innowacyjnych poprzez wykorzystanie dotychczasowych własnych doświadczeń i sprawdzonych na świecie modeli komercjalizacji wyników badań. NIF jako fundusz koinwestycyjny venture capital, specjalizujący się w inwestycjach w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) i Łukasiewicz, będący nauką pracującą dla biznesu, działający m.in. w obszarach cyfrowej transformacji, zrównoważonej gospodarki i energii, inteligentnej i czystej mobilności oraz zdrowia, będą wspierać polskie firm w dalszym rozwoju i rynkowej ekspansji.

 

- Praca z biznesem i dla biznesu to dla naukowców i inżynierów Łukasiewicza najważniejsze zadanie. Jako organizacja, której zadaniem jest skracanie dystansu pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami, każdego dnia zachęcamy firmy do rzucania nam wyzwań naukowych, rozwiązywania z nami problemów technologicznych. W 15 dni roboczych bezpłatnie dostarczamy alternatywne propozycje projektów i rekomendujemy zespoły ekspertów oraz zaplecze aparaturowe do prowadzenia prac B+R. Współpraca z NCBR Investment Fund pomoże nam wzmocnić ofertę o wsparcie w pozyskiwaniu finansowania dla dobrze rokujących projektów – mów Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

 

 

- Współpraca Łukasiewicza i NIF tworzy znakomitą przestrzeń do spotkania nauki i innowacji z rynkiem i sektorem inwestycji kapitałowych, otwierającą szansę na dalszy rozwój ambitnych projektów i ich rynkową ekspansję. Ogromny potencjał Łukasiewicza to wyjątkowy kapitał naukowy i badawczo-rozwojowy, który chcemy wspierać kapitałem inwestycyjnym. Jestem przekonany, że nasza współpraca przyczyni się do wielu rynkowych sukcesów naszych firm i podnoszenia poziomu innowacyjności w sektorze MŚP – mówi Krzysztof Szubert, Prezes Zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A.

 

Łukasiewicz i NIF chcą poprzez współpracę umożliwiać firmom dostęp do innowacyjnych technologii. Będą również poszukiwać projektów i rozwiązań innowacyjnych, w tym spółek, których produkty lub usługi cechują się „innowacyjnym pierwiastkiem”, oraz dzielić się wiedzą na ich temat. W ramach kooperacji planowane jest także udzielanie wsparcia eksperckiego przy ocenie potencjału komercjalizacyjnego projektów naukowych.

 

- NIF będzie pomagać przy prowadzeniu badań due diligence w zakresie technologicznym. Bardzo liczymy także, wspólnie z naszymi Podmiotami Partnerskimi NIF oraz Spółkami Portfelowymi, na możliwość korzystania z potencjału naukowców, skupionych w ramach Łukasiewicza. To pozwoli na rozwijanie wielu form współpracy pomiędzy instytutami, naukowcami i przedsiębiorstwami – podkreśla prezes Krzysztof Szubert.

 

- 4500 naukowców i inżynierów, unikalna aparatura badawcza, 400 laboratoriów i pracowni stanowi o wyjątkowym potencjalne Łukasiewicza. Razem z możliwościami inwestycyjnymi NCBR Investment Fund możemy stworzyć bardzo atrakcyjne środowisko dla obiecujących projektów B+R i innowacyjnych spółek. W Łukasiewiczu prowadzimy obecnie Akcelerator Łukasiewicza, którego celem jest budowanie kompetencji naukowców Łukasiewicza, umożliwiających tworzenie i zarządzanie spółkami oraz rozwijanie technologii i pozyskiwanie inwestorów. Chcemy zwiększyć liczbę wdrożeń rozwiązań i technologii wypracowanych w Łukasiewiczu za pomocą komercjalizacji pośredniej, czyli spółek kapitałowych w formie np. start-upów, jak również nawiązaniem współpracy z potencjalnymi inwestorami finansującymi – mówi Piotr Dardziński.

 

Jak wskazują sygnatariusze Listu, bardzo istotne będzie także dążenie do maksymalizacji wykorzystania krajowego potencjału produkcyjnego dla dostawców rozwiązań o charakterze innowacyjnym. Możliwe będzie także zaangażowanie Łukasiewicza i NIF w pozyskiwanie finansowania dla przedsiębiorstw i przedsięwzięć innowacyjnych w zakresie inwestycji długoterminowych oraz realizacji działań średnio- i krótkoterminowych ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia fazy badawczo-rozwojowej - w tym także promocja spółek współpracujących z Centrum wśród Podmiotów Partnerskich NIF oraz promocja NIF wśród podmiotów współpracujących z Centrum.

 

Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości w Europie i największa organizacja badawcza w Polsce. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. W zaledwie 15 dni proponuje przedstawienie pomysłu na rozwiązanie problemu technologicznego. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. 

 

NCBR Investment Fund ASI S.A. (NIF) jest koinwestycyjnym Funduszem venture capital, należącym do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Fundusz specjalizuje się w inwestycjach w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), będące w fazie wzrostu lub ekspansji, komercjalizujące wyniki prac badawczo-rozwojowych (B+R+I). Budżet inwestycyjny Funduszu to 700 milionów zł, wartość pojedynczej inwestycji wynosi 3-64 milionów zł. Więcej informacji: www.nifasi.pl

źródło: infowire.pl/
fot. infowire.pl/
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ