Partner serwisu
15 marca 2021

Obejmy i elementy łączące - jak dobrać odpowiednie komponenty montażowe?

Kategoria: Aktualności

Na właściwą pracę systemu rurociągów w dużym stopniu wpływa prawidłowy dobór komponentów, które tworzą całą instalację. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiedni montaż obejm, elementów łączących, punktów podparcia oraz innych części spełniających funkcję mocowania. Ich zadaniem jest zapewnienie stabilności, a tym samym bezawaryjności oraz bezpieczeństwa eksploatacji rurociągu. Dobierając komponenty montażowe, należy więc zwrócić szczególną uwagę na ich jakość oraz docelowe zastosowanie.

Obejmy i elementy łączące - jak dobrać odpowiednie komponenty montażowe?

Komponenty montażowe

Najbardziej uniwersalnym elementem zapewniającym optymalne utrzymanie ciężaru rury montowanej do stropu lub ściany budynku jest odpowiednio dobrana obejma na rurę. Tego rodzaju mocowanie powinno być dostosowane zarówno do obciążeń całego układu, jak i wynikającej ze zmian temperatury wydłużalności podtrzymywanych przewodów. Każda obejma do rur stalowych powinna być umieszczona we właściwym miejscu, aby tworzyć stały punkt podparcia i zapewnić pożądaną stabilność instalacji. Nie bez znaczenia pozostaje konieczność ograniczenia jej ruchu poprzecznego, przy jednoczesnym zapewnieniu swobody ruchu wzdłużnego przewodów. W ten sposób obejma zaciskowa na rurę zapewnia bezpieczeństwo eksploatacji rurociągu nawet w sytuacji, gdy obciążenia mechaniczne i termiczne ulegają zmianie.

Obejmy różnych zastosowań

Jako elementy łączące zawsze powinno się stosować komponenty montażowe o odpowiedniej funkcjonalności. Obejma do rur z gumą dysponuje specjalną wkładką, która eliminuje drgania oraz hałas. Jeżeli konieczne jest przeprowadzenie szybkiego i łatwego montażu, zastosować można obejmy do mocowania rur z szybkozłączem. Jeszcze innym rozwiązaniem są modele dwuczęściowe-przegubowe, znajdujące zastosowanie w przypadku mocowania powlekanych i niepowlekanych rur z tworzyw sztucznych. Obejma zaciskowa do rur z dwugwintową nakrętką polecana jest natomiast do montażu rur stalowych, miedzianych oraz wykonanych z tworzywa sztucznego, opracowywanych z myślą o przewodzeniu mediów o wysokiej temperaturze. Na uwagę zasługują ponadto obejmy ze stali nierdzewnej. wyposażone w gumowy profil. Rozwiązanie to sprawdza się w formie przesuwnego łożyska do bezszumowego, gładkiego wślizgu. Aby zlikwidować przesuw, wystarczy zdemontować pierścienie przesuwne.

Obejmy do rur chłodniczych

Instalacje klimatyzacyjne i chłodzące wymagają zastosowania specjalnych obejm stalowych, które wyposażone zostały w warstwę izolacji. W ten sposób zapobiec można powstawaniu kondensacji pary wodnej, przed którą chronią specjalne wkładki z pianki elastomerowej na powierzchniach stykowych oraz płaszcz wykonany z czarnej folii PVC. Konstrukcja ta zapewnia optymalne łącznie z izolacja rurociągu, a jednocześnie skutecznie przeciwdziała występowaniu kondensatu. W taki sposób zabezpieczone obejmy metalowe do rur mogą być stosowane nie tylko w instalacjach chłodzących i klimatyzacyjnych, ale również grzewczych. Ich zadaniem będzie w takim systemie ochrona przed powstawaniem mostków termicznych. Na szczególną uwagę zasługują obejmy od Sikla Polska, które mają bardzo szerokie zastosowanie.

Łatwy i szybki montaż

Wybierając obejmy zaciskowe do rur, warto zwrócić uwagę także na łatwość i szybkość ich montażu. Nowoczesne komponenty tego typu wyposażone są w elastyczne przeguby, wykonane z wykorzystaniem pianki elastomerowej. Materiał ten nie tylko zapewnia pożądane właściwości izolacyjne, ale też pozwala na mocowanie obejmami o jednej wielkości rur o różnych średnicach. Wynika to z faktu, że wszelkie dopuszczalne różnice mogą być wyrównane za sprawą pianki. Nowoczesna obejma do łączenia rur może być tez mocowana bez konieczności zastosowania pasty uszczelniającej, ponieważ wymaga jedynie doklejenia izolacji do czołowej strony wkładki. Produkty te zapewniają stabilny montaż, który przedłuża żywotność całego układu - obejma stalowa do rur z powodzeniem sprawdzi się zarówno w budownictwie ogólnym, jak i przy montażu wszelkiego rodzaju instalacji technologicznych.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ