Partner serwisu
24 listopada 2020

Podpisano umowę na dokumentację projektową modernizacji przepompowni Ołowianka

Kategoria: Aktualności

Jak podaje portal www.gdansk.pl: przepompownię ścieków Ołowianka czeka kompleksowa przebudowa. Odpowiedzialny za realizację inwestycji GIWK podpisał 4 listopada umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. Jeśli wszystko uda się przeprowadzić zgodnie z planem, roboty budowlane rozpoczną się w 2023 roku, a zakończą w 2025 r. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 21 mln zł.

Podpisano umowę na dokumentację projektową modernizacji przepompowni Ołowianka

Przepompownia ścieków Ołowianka jest, obok przepompowni Motława, jednym z dwóch głównych tego typu obiektów w Gdańsku. Obie czeka kompleksowa modernizacja, przy czym przetarg na projekt wykonawczy przebudowy tej drugiej czeka jeszcze na rozstrzygnięcie. Inwestycje realizuje miejska Spółka GIWK.

- Wykonawca prac związanych z Ołowianką został wyłoniony w trzecim ogłoszonym przez nas przetargu na usługi projektowe. Obserwujemy aktualnie duże trudności w skutecznym znalezieniu wykonawcy tego rodzaju usług. Pierwszy przetarg ogłosiliśmy na początku roku - przypomina Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK Sp. z o.o.

Dokumentacja projektowa modernizacji przepompowni Ołowianka zostanie przygotowana przez firmę AQUA SA, która zaoferowała najniższą cenę w postępowaniu przetargowym, czyli 3 mln 40 tys. zł (wszystkie podane w tekście sumy, to kwoty netto).

Szacowany na ten moment koszt robót budowlanych to łącznie 18 mln 73 tys. zł netto, ale może się on zmienić po wykonaniu dokumentacji projektowej. Łączny planowany koszt inwestycji to 21 mln 113 tys. zł.

- Celem modernizacji jest podniesienie niezawodności pracy przepompowni Ołowianka oraz ograniczenie uciążliwości jej oddziaływania na środowisko i bezpośrednie sąsiedztwo - informuje Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowa GIWK. - Przewidywany termin wykonania dokumentacji projektowej wynosi lata, ale wiele zależy od tego, jak szybko uda się przeprowadzić uzgodnienia ze służbami ochrony środowiska i konserwatorskimi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, roboty rozpoczną się w 2023 roku, a zakończą w 2025 roku/ Zakres prac modernizacyjnych sformułowany został na podstawie ustaleń komisji ekspertów powołanej do zbadania przyczyn awarii przepompowni Ołowianka (miała miejsce w maju 2018 roku - red.) oraz wniosków eksploatacyjnych i innych potrzeb inwestycyjnych. 

Rok po awarii przepompowni na Ołowiance: raport z rekomendacjami i działania na bezpieczną przyszłość

Zakres prac modernizacyjnych obejmie:

Wykonanie przyłączy dla pomp mobilnych w celu umożliwienia wykonania bypassu przepompowni

Wymianę istniejącej zastawki w komorze ST-5 wraz z dostosowaniem komory do nowego rozwiązania

Montaż dwóch dodatkowych zastawek w komorze krat, na kanałach dopływowych do przepompowni Ołowianka wraz z dostosowaniem komory do nowego rozwiązania

Wymianę czterech zastawek w komorze krat i wyposażenie dwóch z nich w napędy elektryczne

Wymianę istniejących krat w obiekcie

Hermetyzację komory krat

Wykonanie wzmocnienia i uszczelnienia stropu zbiornika ruchowego (czerpalnego) pomp, w tym wykonanie nowych hermetycznych włazów odpornych na parcie będące wynikiem spiętrzenia ścieków w zbiorniku ruchowym

Wykonanie hermetyzacji (wariant I dokumentacji) lub wyniesienia pomieszczenia RG3 na poziom terenu (wariant II dokumentacji)

Wykonanie hermetyzacji komory pomp, w tym uszczelnienie przejść rurociągów tłocznych przez ściany zbiornika i wymiana drzwi

Wariantowe rozwiązanie kwestii pomp pracujących na obiekcie

Wymiana urządzeń hali pomp na mogące pracować w zalaniu

Dostosowanie systemu transportu pionowego pomp i armatury ze zbiornika na poziom terenu

Wykonanie nowej wentylacji i klimatyzacji obiektu wraz z dezodoryzacją

Doposażenie przepompowni w system detekcji gazów

Hermetyzacja wejścia do obiektu

Zabezpieczenie przed przedostawaniem się wód rzeki Motławy i wód opadowych

Kompleksowa przebudowa układu sterowania z uwzględnieniem połączenia komunikacyjnego oraz podtrzymania awaryjnego dla serwerów, monitorów i sterowników (Ołowianka II i PM-1)

Modernizacja układu SZR (elektryczny układ sterowania) wraz z montażem agregatów prądotwórczych przystosowanych do zasilenia dwóch pomp w przepompowni Ołowianka, między innymi zaprojektowanie zbiorników magazynowych paliwa oraz instalacji przepompowywania paliwa ze zbiorników magazynowych do zbiornika ruchowego agregatu

Powiększenie placu manewrowego

 

Po wystąpieniu awarii przepompowni Ołowianka, Saur Neptun Gdańsk jako operator obiektu zrealizował wszystkie zalecenia zespołu powołanego przez Prezydenta Miasta Gdańska zarządzeniem nr 795/18 z dnia 17.05.2018 r.

Były to m.in.: rozbudowa systemu UPS oraz montaż dodatkowego rezerwowego systemu UPS, montaż akustycznej sygnalizacji przepełnienia zbiornika, wymiana urządzeń z zakresu automatyki i sterowania, naprawa i wzmocnienie krytycznej klapy zabezpieczającej komorę pomp przed zalaniem, utworzenie dodatkowego stanowiska sterowania i monitorowania pracy obiektu z możliwością ręcznego sterowania.

 

Jak podkreśla Agnieszka Klugmann, obie spółki (GIWK i SNG) realizują również inne działania inwestycyjne oraz bieżące operacyjne, których celem jest ograniczanie oddziaływania przepompowni na środowisko i na najbliższe otoczenie:

Wyposażenie kolektora dolotowego WM-1 w zawory zwrotne ograniczające emisję odorów

Przebudowa kolektora dolotowego WM-1 w celu uspokojenia przepływu ścieków i zmniejszenia emisji odorów

Wyposażenie przepompowni Ołowianka w system telewizji dozorowej i dodatkowe oświetlenie

Montaż 15 filtrów filtrów podwłazowych-antyodorowych, ich regularny przegląd, kontrola i wymiana

Rozlokowywanie środków antyodorowych

Zabezpieczenie kontenerów skratek plandekami

źródło: www.gdansk.pl
fot. www.gdansk.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ