Partner serwisu
10 listopada 2020

Pompy ciepła – dofinansowanie do montażu

Kategoria: Aktualności

Jeśli rozważasz montaż pompy ciepła, dofinansowanie z pewnością Ci się przyda. Sprawdź, z jakich opcji możesz skorzystać, aby pokryć sporą część kosztów inwestycyjnych i zacząć oszczędzać wcześniej.

Pompy ciepła – dofinansowanie do montażu

Pompy ciepła – dofinansowanie dla domów i firm

Dotacje do pomp ciepła dostępne jest zarówno dla firm, jak i właścicieli domów jednorodzinnych. Pieniądze na pokrycie kosztów inwestycji podchodzą głównie ze środków Unii Europejskiej, a inwestorzy mogą skorzystać z programów ogólnopolskich bądź regionalnych.

Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Czyste Powietrze 2.0

Najpopularniejszym programem dofinansowania pomp ciepła jest Czyste Powietrze 2.0. Jego cel stanowi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery dzięki wymianie starych źródeł ciepła na nowe i ekologiczne, np. pompy ciepła. Dofinansowanie obejmuje osoby fizyczne, które chcą:

  • wymienić stary kocioł na urządzenie ekologiczne,
  • kupić nowe urządzenie (np. do świeżo wybudowanego domu).

Dotacja obejmuje pompy ciepła typu: powietrze-woda, woda-woda, powietrze-powietrze oraz urządzenia gruntowe (klasa min. A++). Widełki dopłaty to od 3 do ponad 20 tys. zł.


 

Pompy ciepła – dofinansowanie z WFOŚiGW

Osoby prywatne, firmy czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą rozejrzeć się również za dotacjami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla każdego regionu ich lista może być inna.

W tym celu warto udać się do odpowiedniego urzędu gminy lub odwiedzić jego stronę internetową i tam poszukać informacji dotyczących dotacji na pompy ciepła. Dofinansowanie przyznawane jest po złożeniu wniosku oraz wymaganej dokumentacji.

Dofinansowanie pompy ciepła kredytem

Inną opcją pozyskania środków są kredyty bankowe. Warto zwrócić uwagę na:

  • Zielony Kredyt (EKO Kredyt) oferujący dopłatę w zakresie 11-50 tys. zł z oprocentowaniem 8-9% i okresem spłaty 2-120 miesięcy.
  • EKO DOM+ z BOŚ dla osób budujących dom na podstawie technologii WT 2020 maksymalnego wskaźnika EP o wartości 70 kWh/m2*rok wyposażonego w ogrzewanie geotermalne i instalację fotowoltaiczną.

Pomocnym przy staraniu się o kredyt lub inną formę dofinansowania może okazać się skorzystanie z fachowego doradztwa. Dzięki niemu unikniesz błędów, przyspieszając cały proces.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ