Partner serwisu
14 września 2020

Pompy obiegowe do systemów grzewczych obniżają koszty energii nawet o 20 procent

Kategoria: Aktualności

Koncern KSB opracował nową funkcję dla swoich pomp obiegowych serii Calio i Calio S. Jest to inteligentny program o nazwie Dynamic Control, który pomaga obniżyć pobór mocy urządzenia nawet o 20 % w porównaniu z konwencjonalnie sterowanymi pompami.

Pompy obiegowe do systemów grzewczych obniżają koszty energii nawet o 20 procent

Nowoczesne pompy obiegowe zmieniają prędkość obrotową, aby dostosować się do aktualnego zapotrzebowania. W oparciu o algorytm adoptują natężenie przepływu i wysokość podnoszenia przesuwając punkt pracy wzdłuż zaprogramowanej krzywej sterowania.

Minimalna charakterystyka układu pompowego jest opisana stratami tarcia, gdy wszystkie zawory termostatyczne są całkowicie otwarte. Jako że jest ona zwykle nieznana, projektanci instalacji wybierają krzywą sterowania dla konwencjonalnych systemów będącą wyraźnie powyżej tej minimalnej charakterystyki układu. W ten sposób zużywana jest większa moc niż to konieczne a zawory termostatyczne grzejników mogą wydawać niepokojące hałasy.

Dynamic Control przesuwa punkt pracy w dół w oparciu o aktualnie wybraną krzywą sterowania aż do osiągnięcia minimalnej charakterystyki układu. Jeśli wartość punktu pracy spadnie poniżej tej drugiej, algorytm wykrywa to i przełącza pompę z powrotem na pierwotną krzywą sterowania, aby zapewnić wystarczający dopływ. Wykrywanie minimalnej charakterystyki układu na podstawie sygnału natężenia przepływu jest tak pewne, że wykluczony jest niedomiar dopływu. Gwarantuje to odpowiednie dostarczanie ciepła do budynku.

W związku z tym, że wdrożenie opiera się wyłącznie na oprogramowaniu, nie ponosimy kosztów zakupu dodatkowych czujników bądź urządzeń wykonawczych. W oparciu o wewnętrzne sygnały pompa automatycznie gromadzi wszystkie niezbędne informacje. Instalator nie musi więc dokonywać czasochłonnych i skomplikowanych ustawień, ponieważ to właśnie sama pompa określa charakterystykę układu. Użytkownik czerpie korzyści z niższych kosztów energii i mniejszego hałasu. Zmniejszenie energii ma również pozytywny wpływ na bilans CO2.

Nowa funkcja jest już zintegrowana z aktualną serią Calio i Calio S oraz można ją zainstalować jako aktualizację w trzeciej generacji tego typu pomp.

źródło: www.ksb.com
fot. www.ksb.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ