Partner serwisu
19 czerwca 2020

KGHM nie zwalnia tempa – dobiega końca pierwsza faza budowy Kwatery Południowej OUOW Żelazny Most

Kategoria: Aktualności

Dobiega końca pierwsza faza budowy Kwatery Południowej Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most, najlepiej monitorowanego zbiornika w Europie - oznacza to, że już w najbliższym czasie KGHM Polska Miedź S.A. rozpocznie składowanie odpadów w budowanym zbiorniku. Całość robót zostanie zakończona do połowy roku 2022.

KGHM nie zwalnia tempa – dobiega końca pierwsza faza budowy Kwatery Południowej OUOW Żelazny Most

Po rozbudowie istniejącego obiektu o Kwaterę Południową OUOW Żelazny Most będzie największym, a zarazem najbardziej monitorowanym obiektem w Europie i jednym z największych na świecie.

Pierwsza faza budowy obejmuje działania związane z wykonaniem robót przygotowawczych, instalowaniu drenaży odprowadzających wody z czaszy, budowie infrastruktury wodno - szlamowej, elektroenergetycznej oraz budowę zapór okalających Kwaterę Południową - zaporę wschodnią zlokalizowaną na terenie Gminy Rudna oraz zaporę zachodnią na terenie Gminy Polkowice. Docelowa objętość Kwatery Południowej ma wynosić około 170 mln m³, długość zapór zewnętrznych około 6400 m, a wysokość maksymalnie 60 m.

- Mimo pandemii priorytetem dla nas było utrzymanie ciągłości procesów. Dlatego wszystkie kluczowe inwestycje idą zgodnie z planem. Dzięki dyscyplinie w zarządzaniu nie zatrzymujemy się, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo naszej załogi – mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Technologia budowy zapór na Kwaterze Południowej jest odmienna od tej stosowanej w Obiekcie Głównym. Dotychczasowa budowa polegała na nadbudowywaniu kolejnych obwałowań na plażach utworzonych poprzednio do wewnątrz zbiornika. Nowy sposób, polegający na budowie zapór na zewnątrz został wypracowany przez inżynierów z Zakładu Hydrotechnicznego KGHM Polska Miedź S.A., projektantów i zatwierdzony przez Zespół Ekspertów Międzynarodowych. Dzięki takiej budowie obiekt będzie znacznie bezpieczniejszy zarówno w eksploatacji, jak i dla otoczenia. Zmieniono również sposób deponowania odpadów z tradycyjnego namywu na deponowanie odpadów zagęszczonych.

- Rozpoczęcie budowy poprzedziło wiele analiz. Sprawdzaliśmy sposoby budowania zapory, tak by była ona maksymalnie bezpieczna. Badaliśmy także różne metody deponowania odpadów w czaszy Kwatery Południowej tak, by jeszcze bardziej zminimalizować wpływ na otaczające nas środowisko. Rozważane było także kilka wariantów rozbudowy Żelaznego Mostu – mówi Radosław Stach, Wiceprezes ds. Produkcji KGHM Polska Miedź S.A.

Obecnie budowana jest także Stacja Segregacji i Zagęszczania Odpadów. Stacja ma dwa zadania: będzie rozdzielała odpad na żwir gruboziarnisty i drobnoziarnisty, który będzie następnie zagęszczony. Z odpadu gruboziarnistego będą formowane zapory Kwatery Południowej, a odpad drobnoziarnisty, po zagęszczeniu, będzie deponowany bezpośrednio w Kwaterze Południowej. W czerwcu rozpoczną się prace związane z montażem wszystkich urządzeń technologicznych. Deponowanie odpadów rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku.

źródło: media.kghm.com
fot. media.kghm.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ