Partner serwisu
21 maja 2020

Ogromny apetyt przedsiębiorców na pożyczki z Programu Inteligentny Rozwój. Będzie dokładka

Kategoria: Aktualności

Ponad 500 milionów złotych w prawie tysiącu wniosków - tak wygląda sytuacja po niespełna 2 tygodniach naboru wniosków o pożyczkę z funduszy europejskich dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Pierwsze pieniądze zostały już wypłacone. W odpowiedzi na potrzeby biznesu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu na pożyczki o 150 milionów złotych.

Ogromny apetyt przedsiębiorców na pożyczki z Programu Inteligentny Rozwój. Będzie dokładka

Wszyscy pośrednicy finansowi, którzy mają umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchomili i w części zakończyli już nabory wniosków o pożyczki. Do piątku 15 maja złożonych zostało 947 wniosków o wsparcie na kwotę nieco ponad 500 milionów złotych. Pieniądze z pierwszej pożyczki – 95 tysięcy złotych – trafiły już na konto firmy. Teraz pośrednicy finansowi muszą szybko ocenić przyjęte wnioski, bo od tego zależy kiedy mogą otrzymać nową pulę środków.

Zainteresowanie przewyższyło dotychczasowy budżet. Dlatego na wniosek BGK zdecydowaliśmy się zwiększyć go o 150 milionów złotych. Pożyczki okazały się hitem. Jeśli będzie taka potrzeba, nie jest to nasze ostatnie słowo – tłumaczy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Aneks do umowy zwiększający pulę środków na to działanie jest już podpisany przez MFiPR oraz BGK.

Pośrednicy otrzymają dodatkowe fundusze, ale muszą przedtem ocenić pozytywnie co najmniej połowę złożonych wniosków. Zależy nam na tym żeby przedsiębiorcy szybko otrzymali decyzję dotyczącą przyznania pożyczki, a potem pieniądze na konto. Pożyczka, która oferujemy to pomoc uszyta dla biznesu – mówi minister Jarosińska-Jedynak.

Pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Pożyczki są udzielane z dotacją, która spłaca całość oprocentowania – firma spłaca tylko otrzymany kapitał, brak jest opłat i prowizji za ich udzielenie oraz obsługę, a spłata może być rozłożona nawet na 6 lat. O takie wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Więcej informacji o pożyczkach oraz lista pośredników (wraz z aktualną informacją o naborach) znajduje się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

źródło: www.gov.pl
fot. 123rf.com fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ