Partner serwisu
27 marca 2020

Certyfikacja zestawów hydroforowych - kontrowersje

Kategoria: Aktualności

Prezentujemy stanowisko HYDRO VACUUM S.A. w sprawie działań prowadzonych przez firmę Wilo.

Certyfikacja zestawów hydroforowych - kontrowersje

Szanowni Państwo,

Pojawiły się na rynku informację, które rozpowszechniane są m.in. wśród firm projektowych, wykonawczych, użytkowników pomp i systemów p-poż. przez niemiecki koncern Wilo, o konieczności projektowania i kupowania wyłącznie zestawów hydroforowych dla funkcji hydrantowej i bytowo-hydrantowej tejże firmy. Nie było by w tym nic niepokojącego jeśli chodziło by o zdrową konkurencję pomiędzy producentami pomp, jednak działania prowadzone przez firmę Wilo skupiają się na wprowadzaniu w błąd klientów i wprowadzania na rynek dezinformacji dotyczącej jakości produktów innych producentów.

Dezinformacja o jakiej wspomniałem powyżej wiąże się z powielaniem informacji dotyczącej certyfikacji zestawów hydroforowych przeznaczonych dla systemów p-poż. i bytowo- gospodarczych. Z informacji jakie do nas docierają, przedstawiciele firmy Wilo informują naszych klientów, że żadna firma poza nią nie będzie miała odpowiedniego certyfikatu uprawniającego do dostawy zestawów hydrantowych począwszy od roku 2021, w związku z czym urządzenia innych producentów nie będą mogły być stosowane na rynku.

Hydro-Vacuum S.A. jest członkiem Stowarzyszenia Producentów Systemów Pompowych, w którym współpracują oprócz Hydro-Vacuum S.A. tak znane firmy jak: Bartosz, Ebara, Grundfos, Instalcompact, KSB, LFP, Xylem. W naszej ocenie Rozporządzenie, które wprowadziło przedmiotowy problem będzie przesunięte do czasu, gdy wszystkie inne firmy będą mogły dostosować się do wymagań i uzyskać stosowne certyfikaty. Okresy przejściowe i czas na dostosowanie się do wymogów (które de facto nie są jasno sprecyzowane) stosowane są standardowo również w innych branżach. Jednocześnie ze względu na to, że przedmiotowe interpretacje mocno mijają się z regulacjami w pozostałych krajach Unii, a proponowana budowa zestawów jest niezgodna ze sztuką inżynierską, dbałością o ekologię czy redukcję kosztów użytkowania budynków, wystąpiliśmy również jako Stowarzyszenie o zmianę tego Rozporządzenia. W naszej ocenie promowanie i produkcja produktu, który budowany ma być niezgodnie ze sztuką inżynierską oraz który będzie musiał zostać w przyszłości dostosowany do norm europejskich, które wkrótce się ukażą jest bezcelowe. Podjęliśmy zatem działania zmierzające do znalezienia wspólnych rozwiązań i ustandaryzowania rozwiązań dla wszystkich producentów oraz przekazania ich zarówno Ministerstwu odpowiedzialnemu za Rozporządzenie jak i CNBOP (Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej).

Pozdrawiam
Mariusz Simiński
Dyrektor Sprzedaży Krajowej

źródło: http://www.hydro-vacuum.com.pl
Gniewosz Siemiątkowski
2020-04-03
Oświadczenie Wilo w niniejszej sprawie dostępne pod adresem:
https://cms.media.wilo.com/cdndoc/wilo379888/4289976/wilo379888.pdf
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ