Partner serwisu
13 lutego 2020

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w 2019 roku?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekPOMPY.pl w 2019 roku.

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w 2019 roku?

Zastosowanie na szeroką skalę regulacji przez zmianę prędko­ści obrotowej stanowiło swego rodzaju rewolucję w technice pompowej i umożliwiło uzyskanie znacznych oszczędności energetycznych. W porównaniu z regulacją przez dławienie re­gulacja przez zmianę prędkości obrotowej jest zawsze korzyst­niejsza energetycznie, co wynika z samej zasady działania, gdyż w przypadku dławienia pompa najpierw przekazuje ener­gię do cieczy, a następnie energia ta jest tracona na zaworze dławiącym, natomiast w przypadku regulacji przez prędkość obrotową następuje redukcja ilości energii przekazywanej do cieczy. Pytanie nie brzmi zatem: czy regulacja przez prędkość obrotową przyniesie oszczędności, tylko: po jakim okresie na­kłady na zastosowanie takiej regulacji się zwrócą?

Praca każdej oczyszczalni ścieków uwarunkowana jest po­prawnym działaniem kilkunastu, a często kilkudziesięciu różnorodnych pomp.

Jaki powinien być układ pompowy? Co decyduje o podjęciu decyzji: modernizować czy inwestować w nowe? Jak zoptymalizować pracę pomp? I jak podnieść efektywność układu pompowego, by zaoszczędzić? 16-17 maja 2019 r. Legnica. XXV Kongres Użytkowników Pomp. Gospodarzem Honorowym jubileuszowej edycji Kongresu został KGHM Polska Miedź S.A.

Zanieczyszczenia pływające lub na granicy pływalności zawarte w ściekach takie jak odpady kuchenne, szmaty, materiały higieniczne, patyki, folie są obok piasku najczęstszą przyczyną awarii przepompowni. Wszelkie zatrzymywane i separowane na kratach i sitach zanieczyszczenia, to skratki.

Pompy wirowe to urządzenia należące do grupy maszyn wirnikowych o zwartej konstrukcji oraz o stosunkowo niewielkich wymiarach. Zasada działania polega na tym, iż odpowiednio ukształtowany wirnik zwiększa moment pędu medium wywołując zmniejszenie się ciśnienia po stronie ssawnej oraz wzrost ciśnienia po stronie tłocznej pompy. Wprawione w ten ruch cząsteczki cieczy, będące pomiędzy łopatkami wirnika, zostają przetransportowane od króćca ssawnego do króćca tłocznego pompy. Medium stale przepływające przez wirnik podlega działaniu siły odśrodkowej. Istnieje ścisła współzależność pomiędzy konstrukcją pompy i konstrukcją wirnika, a osiąganymi parametrami.

Modernizacja układu pompowego przekłada się na zużycie energii, dlatego przygotowując się do tego procesu inwestycyjnego, należy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych elementów. Jakich?

Formalnie od czterech, a praktycznie od ponad trzech lat, wszyscy użytkownicy samojezdnych pomp do betonu zbierają doświadczenia dotyczące procedur TDT. Wiemy, że regulacje formalne nie są w pełni adekwatne do specyfiki pracy pomp. Szczególnie zakwalifikowanie ich jako urządzeń ciśnieniowych budziło i budzi kontrowersje. Fakt, że Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym obowiązuje tak restrykcyjny dozór techniczny pomp, także nie ułatwił zbudowania mentalnie pozytywnego podejścia biznesu do tego zagadnienia. Cóż, prawo jest prawo - musieliśmy temat oswoić. Budowy dość szybko włączyły TDT pomp do standardowej listy wymagań formalnych.

Na terenach, które nie są wyposażone w ogólnodostępną grawitacyjną sieć kanalizacyjną, stosuje się specjalistyczne pompownie nieczystości. Mogą to być odpady sanitarne, naturalne czy pochodzące z fabryk. Tego typu pompownie są wykorzystywane do mechanicznego przetłaczania albo transportowania nieczystości także na stosunkowo duże odległości.

Pompa peryferalna (ang. peripheral pump, regenerative pump; niem. Peripheralpumpe, Zellenradpumpe) to pompa wirowa, której wirnik o wielu krótkich łopatkach na zewnętrznym obwodzie wiruje w koncentrycznym kanale zbiorczym.

– Projektanci pompowni oraz przyszli użytkownicy powinni współpracować z producentami zespołów pompowych […]. taka trójstronna współpraca zarówno  w zakresie wykonawstwa nowych pompowni, jak również modernizacji, zaowocowała rozwiązaniami, które spełniają wysokie wymagania jakościowe, optymalizują koszty inwestycyjne oraz umożliwiają energooszczędną eksploatację – mówi Marian Rainczuk, dyrektor KWB Bełchatów.

Pomiary na stanowisku pracy dają obraz tego, jak nowe pompy wpisują się w założenia inwestycyjne i jakie są szanse na osiągnięcie oczekiwanych wskaźników zwrotu z inwestycji. W celu doprowadzenia do sytuacji, w której bezproblemowo będzie można przeprowadzić pomiary gwarancyjne i tym samym rozliczyć inwestycję, wymagana jest ocena możliwości ich wykonania w miejscu zainstalowania pompy w kontekście zastosowania np. oceny punktu gwarantowanego zgodnie z wybraną klasą normy.

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ