Jak dobrze dobrać pompę membranową, by służyła nam przez lata?
W dzisiejszych czasach ciecze o charakterze kwasowym, zasadowym, zawiesiny, mieszaniny czy roztwory różnego typu są nieodłącznym elementem większości procesów produkcyjnych. Paleto-pojemniki IBC o pojemności 1000 litrów bądź beczki 200 litrowe doręczane przez dostawców, muszą zostać dostarczone do określonych procesów. Najbardziej ekonomiczną opcją transportu będzie zastosowanie pomp, które niezależnie od rodzaju pracy (ciągła lub okresowa) pracują w trybie zautomatyzowanym lub "ręcznym" przez ludzi. Szukając idealnego rozwiązania z pewnością najczęściej natrafimy na pompy membranowe.

Nie bez powodu, pompy membranowe posiadają szerokie zastosowanie i mogą być zasilone elektrycznie, pneumatycznie, a nawet ręcznie. Najprościej jest użyć tych zasilanych pneumatycznie. Kiedyś każda pompa membranowa składała się z jednej membrany z gumy naturalnej bądź skóry, dwóch zaworków zwrotnych zamontowanych odwrotnie (na zasysaniu i na tłoczeniu), które ładowane były ręcznie dźwignią przez pracownika. Pierwszy ruch membrany zasysał ciecz, drugi tłoczył. Dziś stosujemy pompy wyposażone w dwie membrany oraz cztery zaworki zwrotne.
Pompa dwumembranowa
Brak przecieków stanowi bardzo istotną cechę, bez znaczenia z jakim typem zasilania czy wariantem pompy membranowej mamy do czynienia. Takie rozwiązanie daje możliwość wykorzystania ich do pompowania toksycznych lub skażonych cieczy oraz kwasów z wysokim stężeniem (pompa kwasoodporna). Aby pompa membranowa mogła odpowiednio pracować np. z konkretną cieczą oprócz wymaganej wielkości, bardzo ważne są materiały z jakich zostały wykonane poszczególne jej części, jak: uszczelnienie, membrana, korpus czy zaworki kulkowe. Zazwyczaj możemy spotkać się z korpusem wykonanym z polipropylenu, aluminium, stali nierdzewnej, żeliwa, PVDF czy acetylenu. Membrany natomiast najczęściej wykonuje się z NBR, PTEE, Santoprene czy Hytrelu. Wybór materiału wykonania pompy odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ cechują je różne właściwości, np. korpus z polipropylenu charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na kwasy oraz alkalia, natomiast aluminiowy świetnie sprawdzi się przy łagodniejszych środkach chemicznych czy rozpuszczalnikach.
Pompy z zastosowaniem do brudnej oraz czystej wody
Kolejnym krokiem do odpowiedniego doboru pompy jest wybór rozmiaru pompy – wielkości przyłączy. Następnie należy dopasować kolejne wielkości i człony pompy. Pompa membranowa ma zdolność do zasysania na sucho, jednak graniczna wysokość zasysania określana jest na podstawie rozmiaru przyłączy materiałowych pompy. To oznacza, że przy doborze wielkości konieczna jest znajomość wysokości, a także długości odcinka zasysania i tłoczenia. Rozmiar pompy oznacza rzeczywistą wielkość pompy, wraz z przyłączami materiałowymi, membranami oraz resztą członów. Wielkość przyłącza jest ściśle związana z max. przepływem, przykładowo dla pompy 1/2” teoretyczny graniczny przepływ będzie oscylował w granicach 40-60 l/min dla wody na wolnym wylocie.
Jeśli zależy nam na dokładnym przepływie dla konkretnej aplikacji, a także na cieczy z określoną lepkością, gęstością oraz zawartością stałych cząstek, nie skupiajmy się wyłącznie na przyłączu materiałowym pompy. Najrozsądniejszym wyjściem jest omówienie problemu z producentem bądź oficjalnym dystrybutorem.
Membranowa pompa pneumatyczna zatopiona w wodzie
Membranowe pompy pneumatyczne dobrze sprawdzą się przy cieczach o niskiej i średniej lepkości. Jeśli pod uwagę weźmiemy lepkość na poziomie większym niż 10000 mPas, ostateczna wydajność spadnie i może być konieczność zastosowania rozmiar większej pompy. Konstrukcja pomp membranowych pozwala tłoczyć media o dużej zawartości fragmentów stałych, ponieważ pompowana ciecz nie jest zaciskana. Wielkość części stałych uzależniona jest od rozmiaru oraz wykonania pompy.
Pneumatyczne pompy membranowe do cieczy
Pneumatyczna pompa membranowa w przemyśle
Pompy stosowane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym stanowią odrębną grupę pomp membranowych - pompy higieniczne. Pompy te muszą zostać wykonane z odpowiednich materiałów oraz posiadać należyte certyfikaty, przykładowo FDA. Obszerna oferta pomp membranowych zawarta jest na: https://www.pneumat.com.pl/pompy
Pompy do branży spożywczej
Aby wymagania mogły zostać spełnione, pompy produkuje się z elektropolerowanej stali nierdzewnej AISI 316 z teflonowymi membranami. Z racji użycia stali nierdzewnej pompy można zastosować w przetłaczaniu soków, przecierów owocowych i warzywnych, mlek, jogurtów, alkoholi, różnych past i roztworów – wtedy to stricte pompa spożywcza.
Pompy membranowe posiadają również prostą regulację przepływu, dzięki redukcji sprężonego powietrza. Trzeba mieć na uwadze gwałtowne skoki zasilania przy rozpoczęciu cyklu, bez konieczności stosowania falowników lub zawiłych i drogich przekładni. Należy mieć na uwadze gwałtowne skoki ciśnienia zasilającego przy rozpoczęciu cyklu. Jeśli pompa ma mocne membrany i nie posiada uzupełniającej warstwy, przykładowo NBR, bezpiecznie będzie zasilanie uruchamiać stopniowo: tzn. od minimalnego ciśnienia, powoli do potrzebnej wartości.
Należy zaznaczyć, że pompy membranowe mogą zostać wykorzystane w obszarach z ryzykiem wybuchów. Budowa, materiał wykonania, a także zasilanie pneumatyczne pozwala większości na posiadanie certyfikatu Atex.
Pompy membranowe w produkcji przemysłowej
Pompy membranowe ze względu na łatwą konstrukcję, prostą konserwację, niewiele części ruchomych, opcję zasysania na sucho i inne są bardzo uniwersalne i używane w całym szeregu gałęzi przemysłu. Najistotniejsze jest, aby dobrać pompę pod konkretną aplikację, a w tym najlepiej pomogą specjaliści z tej branży.
Zdarza się, że pompa pneumatyczna teoretycznie jest odpowiednia dla podanego medium, jednakże zmieniając temperaturę eksploatacji trzeba będzie zastosować inny model. Omawiając kwestię doboru z producentem bądź oficjalnym dystrybutorem, możemy być pewni, że praca pomp będzie długa i bezobsługowa. Pompy jak i stosowny osprzęt kupisz w sklepie internetowym firmy na https://www.pneumat.com.pl/sklep_internetowy jak i stacjonarnych placówkach handlowych Pneumat System, do których już teraz gorąco odsyłamy.
Ze względu na swoją budowę pompy membranowe generują pulsację materiału na wylocie. Pompy membranowe z oferty firmy Pneumat System posiadają innowacyjną budowę oraz silnik pneumatyczny, dzięki czemu posiadają znacznie niższy poziom pulsacji materiału w porównaniu do pomp innych producentów dostępnych na rynku. Niższy poziom pulsacji uzyskujemy, dzięki krótszym skokom tłoka, co przekłada się na mniejszą eksploatacje podzespołów tj. membrany, tłok, zawory kulkowe.
Obejrzyj film na temat pomp membranowych: https://www.youtube.com/embed/l7KW2EdjY3c
Obejrzyj także produkcję pomp membranowych: https://www.youtube.com/embed/rwNKu6lgYj4
Autor: Daniel Stanek - Doradca techniczno-handlowy, Product Manager w Pneumat System
Komentarze