Partner serwisu
15 maja 2019

Zmarł prof. Andrzej Korczak - wybitny konstruktor techniki pompowej

Kategoria: Aktualności

14 maja 2019 r. rano, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł prof. dr hab. inż. Andrzej Korczak z Politechniki Śląskiej. – Różne dziedziny i branże przemijają bądź zmieniają swój profil. Dziedzina techniki pompowej jest w skali ludzkości „wieczna”. Natura skonstruowała serce – najlepszą pompę. To dowód na to, że ewolucyjnie można dojść do doskonałości – mówił prof. Andrzej Korczak w 2015 r., podczas uroczystego otwarcia XXI Forum Użytkowników Pomp. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 18 maja, o godz. 12.00 w kościele pw. św. Antoniego w Gliwicach przy ul. Głowackiego 3 i na cmentarzu w Gliwicach przy ul. Wójtowej Wsi.

Zmarł prof. Andrzej Korczak - wybitny konstruktor techniki pompowej

KORCZAK Andrzej, dr hab. inż., prof. nadzw. w PŚ; ur. w 1941 w Wygodzie (Dolina, woj. stanisławowskie, obecnie Ukraina). Po wojnie, z mamą przyjechał na Śląsk (Zgorzelec, Bytom, Gliwice); W 1958 zdaje maturę w I LO im. Żeromskiego. Studiował w latach 1958÷64 na Politechnice Śląskiej. Naukę zwieńczył dyplomem: projektem pompy zasilającej dla kotła. Jako asystent pracował w Katedrze Pomp i Silników Wodnych. W 1973 broni doktorat, którego promotorem jest prof. M. Zarzycki. Dalsze lata poświęcił intensywnej pracy naukowej, wdrożeniowej a w roku 2005 staje do kolokwium habilitacyjnego. W czasie czterdziestu kilku lat pracy zawodowej jako autor lub współautor opublikował ponad 150 artykułów i referatów, skutecznie zgłosił 35 patentów w tym międzynarodowy, trzy skrypty uczelniane, monografię. Prezes spółki DIAPOM, wykonał ponad 100 zaaplikowanych projektów, dokumentacji, ekspertyz i analiz. Opracowywał dokumentację i przez lata udoskonalał pompy OWH-250 do głównego odwadniania kopalń, podstawową pompę odwadniania Polskich kopalń. Projektował i wdrażał pompy górnicze przenośne, pompy śmigłowe, pompy odwadniania DET-300 dla Kopalni w Olkuszu, turbiny wodne, hamulce hydrauliczne, układy odciążenia siły osiowej. W szczególności opracował i wiele lat optymalizował implantowalną pompę zasilającą sztuczne serce dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii profesora Religii w Zabrzu.

Otrzymał nagrody Ministrów: Górnictwa i Energetyki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opracował i wykonał konstrukcje wirników o przestrzennych łopatkach według własnego patentu do importowanych pomp recyrkulacyjnych Zakładów Odsiarczania Spalin w Polskich Elektrowniach. Opracował konstrukcje czternastu odśrodkowych pionowych pomp okrętowych, będących nowym typoszeregiem. Jako rzeczoznawca NOT, oraz biegły Sądowy wykonał kilkanaście analiz przyczyn awarii pomp. Od lat 80 współpracował z prof. Włodzimierzem A. Marcinkowskim z Politechniki w Sumach na Ukrainie. W latach 2008÷12 był kierownikiem Zakładu Maszyn i Urządzeń Hydraulicznych Wydziału IŚiE Politechniki Śląskiej. W latach 1992-2015 był współpracownikiem redakcji czasopisma "Pompy Pompownie". Autor wielu artykułów dla tego czasopisma oraz wielu wystąpień na dorocznych Forach Użytkowników Pomp. Laureat Złotej Spirali za osiągnięcia w dziedzinie techniki pompowej przyznawanej przez kapitułę przy redakcji czasopisma "Pompy Pompownie". Współpracował także z czasopismem "Napędy i Sterowanie", dla którego napisał szereg artykułów z zakresu techniki pompowej, podkreślając jej praktyczne zastosowanie .

Andrzej Korczak był wybitnym konstruktorem techniki pompowej, uznanym członkiem środowiska pompowego, otwartym na fachową wymianę myśli oraz posiadającym niezwykły dar pomocy młodym inżynierom. Życzliwy dla ludzi, popularyzator nauki.

Od młodych lat nieprzerwanie uprawiał tenis ziemny oraz narciarstwo. Od 1975 roku prezes w Sekcji Tenisa Ziemnego Pracowników PŚ, organizował Mistrzostwa Pracowników Uczelni oraz wyjazdy jej reprezentacji na Tenisowe Mistrzostwa Nauczycieli Akademickich. Od roku 1970 był przez dwadzieścia lat aktywnym instruktorem PZN, działał w Gliwickim Klubie Narciarskim PTTK, którego był również prezesem. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką Zasłużonego dla PŚ. Mieszkał w Gliwicach. Żonaty, był ojcem dla syna i dwóch córek.

Odszedł do Domu Pana Naszego 14 maja 2019 o godzinie 7:40.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ