Partner serwisu
19 września 2018

W gminie Mogielnica zainstalowano pięć przepompowni

Kategoria: Aktualności

Samorząd gminy Mogielnica dzięki zmodernizowanej oczyszczalni ścieków zyskał możliwość przyłączania do niej kolejnych miejscowości. Dodatkowo zainstalowano pięć przepompowni.

W gminie Mogielnica zainstalowano pięć przepompowni

Do tej pory udało się zrealizować to między innymi dla następujących miejscowości: Górki, Izabelin, Dalboszek, Dylew, Kozietuły Nowe, Kaplin, Jastrzębie oraz część Odcinków Dylewskich. W bieżącym roku udało się też przyłączyć do sieci sanitarnej ul. Rudna Droga i Otalążkę. Pozwala to w przyszłości myśleć o skanalizowaniu kolejnych przyległych miejscowości Dziarnów, Borowe i Dębnowola.

To przedsięwzięcie zrealizowano głównie dzięki pozyskanym zewnętrznym źródłom finansowym. Dla odcinka w obrębie miasta została pozyskana dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - środki unijne w wysokości ok. 1,2 mln zł. Na kilkadziesiąt wniosków złożonych o dotację zakwalifikowano tylko 12, w tym gminy Mogielnica. Natomiast na realizację zadania w miejscowości Otalążka zaciągnięto pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość tej pożyczki to 2,5 mln zł, która po zrealizowaniu zadania w 30% zostanie umorzona tj. w kwocie ok. 750 tys. zł. Do spłaty pozostanie zatem ok. 1,7 mln zł. Co więcej oprocentowanie takiej pożyczki to zaledwie 2%. Pozostałe koszty tzw. niekwalifikowane (na które nie można ubiegać się o dofinansowanie) pokryła gmina Mogielnica ze środków własnych. Wartość całego projektu wynosiła 4,9 mln zł.

W ramach tego projektu została zbudowana sieć kanalizacyjna o długości 5,4 km oraz zainstalowano pięć przepompowni ścieków oraz jedną przepompownię przydomową. Warto nadmienić, że wartość tej inwestycji była większa niż nowo wybudowany budynek Urzędu Gminy i Miasta Mogielnica. Pokazuje to skalę zrealizowanej inwestycji i umiejętny montaż finansowy tego zadania.

źródło: jablonka.info
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ