Partner serwisu
07 września 2018

Mieszkańcy Łagowa: Ta przepompownia to bomba ekologiczna

Kategoria: Aktualności

- Ta przepompownia to dramat, bomba ekologiczna. A już dwa lata temu mówiono, że gmina zrobi wszystko, by wybudować nową. I co? - pytają mieszkańcy Łagowa.

Mieszkańcy Łagowa: Ta przepompownia to bomba ekologiczna

Jak podaje Gazeta Lubuska, przepompownia w Łagowie jest kluczowym elementem instalacji kanalizacyjnej - odbiera ona ścieżki nie tylko z samej miejscowości, ale także z Łagówka czy Sieniawy. To poprzez nią nieczystości płyną do oczyszczalni ścieków w Gronowie.

Już w 2016 roku łagowianie alarmowali o tragicznym stanie łagowskiej przepompowni. Zwykło się mawiać, że ten obiekt to bomba ekologiczna. Budynek powstał w latach 80-tych i wymagał przeprowadzenia gruntownej modernizacji. Zardzewiałe blachy, skorodowane elementy, smród - tak opisywali obiekt mieszkańcy.

Wówczas władze gminy zapewniały, że remont przepompowni będzie inwestycją priorytetową. Po serii artykułów Gazety Lubuskiej i kilku miesiącach faktycznie doprowadzono do częściowej modernizacji, ale zastrzegano wówczas, że przygotowywana jest dokumentacja projektowa, która doprowadzi do inwestycji właściwej, tj. budowy nowej przepompowni. Remont miał być tylko półśrodkiem.

W przyszłym roku rozpoczniemy starania o dofinansowanie - mówił w 2016 roku wójt.

Jego słowa przypominają teraz mieszkańcy.

- I co z tych obietnic? Nowej przepompowni jak nie było, tak nie ma.

- Gotowa jest pełna dokumentacja i kosztorys na postawienie obok całkowicie nowej przepompowni - wyjaśnia wójt Czesław Kalbarczyk, który zaznacza, że dokumentacja budowy opiewa na 2,5 mln zł. - Czekaliśmy w tym roku, by można było gdzieś złożyć wniosek, ale przy tak dużych inwestycjach, jakie prowadzimy nie bardzo mogliśmy sobie na to pozwolić - mówi wójt i przypomina, że przepompownia została częściowo wyremontowana przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Wymieniono pompy, rurę tłoczną. Zniknęły zardzewiałe blachy…

Więcej na portalu Gazeta Lubuska.

źródło: plus.gazetalubuska.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ