Partner serwisu
17 sierpnia 2018

Zużycie energii mniejsze o 55% przy wytwarzaniu próżni

Kategoria: Aktualności

W poznańskiej fabryce Duni codziennie produkowane są olbrzymie ilości papierowych serwetek na rynki całego świata. Firma Duni zmieniła system zasilania w próżnię maszyn do cięcia i składania, na próżniowe pompy łopatkowe R 5 firmy Busch, osiągając w ten sposób oszczędność w postaci 55% zużywanej energii w stosunku do wcześniej stosowanego rozwiązania.

Zużycie energii mniejsze o 55% przy wytwarzaniu próżni

Ponad 60-letnia działalność

Duni Poland Sp. z o.o. to zakład produkcyjny grupy Duni, mającej siedzibę główną w Szwecji. Firma może pochwalić się ponad 60-letnią historią. Działalność zaczęła w szwedzkim Malmö, gdzie w 1949 r. wyprodukowano pierwsze woskowane papierowe kubki i serwetki z cienkiej, pobielanej krepy. Obecnie Duni wytwarza opakowania oraz wyroby jednorazowe dla gastronomii i konsumentów bezpośrednich. Duni zatrudnia 2300 pracowników w 23 krajach i zajmuje czołową pozycję na środkowo- i północnoeuropejskim rynku.

Duni Polska w Poznaniu zatrudnia 400 pracowników. W nowoczesnej fabryce w Poznaniu, na ponad 50 maszynach, produkowane są głównie jednorazowe serwetki drukowane i niedrukowane oraz talerze. Do produktów firmy należą także innowacyjne nakrycia stołu i kreatywne opakowania, zaprojektowane z myślą o tworzeniu nastroju „goodfoodmood” w miejscach, w których ludzie gromadzą się przy dobrym jedzeniu i napojach.

Po co próżnia?

Papier różnego rodzaju i o różnych gramaturach do produkcji serwetek jest dostarczany na wałkach. Zwinięty papier przechodzi przez wiele zautomatyzowanych linii produkcyjnych, na których wytwarzane są gotowe do wysyłki serwetki. Zarówno w przypadku wytłaczanych serwetek, jak i tych z nadrukiem, na końcu linii zawsze stoi maszyna, która wielokrotnie przycina papier i składa go nawet trzykrotnie, zanim gotowe serwetki zostaną spakowane. Maszyny do przycinania i składania umożliwiają ustawienie różnych formatów i sposobów składania. Próżnia potrzebna jest do transportu i przytrzymywania papieru na walcach oraz w urządzeniach do przycinania i składania, a także do wyrzucania gotowych serwetek.

Pompy próżniowe z pierścieniem wodnym

W trzech takich maszynach do przycinania i składania używano wcześniej do wytwarzania próżni pompy próżniowe z pierścieniem wodnym. Pompy te wymagały dużo prac konserwacyjnych, ponieważ codziennie konieczne było dolewanie wody, wykorzystywanej jako środek eksploatacyjny. Ponieważ w urządzeniach do przycinania stosowany jest olej do smarowania noży, nie można wyeliminować przenikania cząsteczek oleju do powietrza odsysanego z tego obszaru. Powodowało to, że olej mieszał się z wodą w pompach próżniowych. W przypadku trzech identycznych pomp próżniowych z pierścieniem wodnym stosowana jako środek eksploatacyjny woda była tłoczona z powrotem do obiegu. Dlatego istniała konieczność regularnej wymiany i usuwania zanieczyszczonej olejem wody. Inżynier w firmie Duni odpowiedzialny za technologię eksploatacyjną nie mógł dłużej tolerować tej sytuacji. Ponadto wspomniane pompy próżniowe z pierścieniem wodnym, które znajdowały się w pobliżu stanowisk pracy, emitowały bardzo duży hałas. Inżynier szukał również rozwiązania, które jednocześnie zużywałoby mniej energii.

Eksperymenty

Eksperymenty z suchymi próżniowymi pompami łopatkowymi przyniosły rozczarowanie, ponieważ grafitowe łopatki niszczyły się od zasysanego powietrza zawierającego olej. W związku z tym inżynier firmy Duni nawiązał kontakt z firmą Busch Polska. Zakład wykorzystywał bowiem już w dwóch maszynach fleksograficznych pompy próżniowe firmy Busch i inżynier był w pełni zadowolony z ich działania.

Specjaliści Busch zalecili zastosowanie łopatkowych pomp próżniowych typu R 5 smarowanych olejem. Te pompy próżniowe o wydajności 630 m3/h mają wystarczającą moc, aby zasilić w próżnię wszystkie potrzebujące jej walce i urządzenia. Ponadto mogą odsysać przenikające przez papier powietrze bez ograniczania wydajności. Wysoka stała moc wytwarzania próżni i ciśnienie końcowe rzędu 0,1 milibara umożliwiają skuteczny i szybki transport papieru oraz jego przytrzymywanie. Na początku 2016 r. zamontowano łopatkową pompę próżniową R 5 (ilustracja 1) przy maszynie do cięcia i składania. Szybko uwidoczniły się zalety tego rozwiązania. Pobór prądu spadł o 55%. Ma to szczególnie duże znaczenie, ponieważ zakład pracuje na trzy zmiany 24 godziny na dobę, przez 5 lub 6 dni w tygodniu. W tym czasie działa pompa próżniowa, z wyjątkiem przerw i czasu przygotowania do pracy. Zakres konserwacji uległ znacznemu zmniejszeniu i ogranicza się do regularnej kontroli wzrokowej poziomu oleju oraz wymiany oleju i filtra raz na rok. Zasysane cząsteczki oleju, które wcześniej były przyczyną zwiększonych wymagań w zakresie konserwacji, pozostają w pompie wykorzystującej olej mineralny.

Łopatkowe pompy próżniowe

Łopatkowe pompy próżniowe R 5 (ilustracja 2) są od kilkudziesięciu lat standardowym rozwiązaniem do wytwarzania próżni w różnych zastosowaniach. Dzięki wewnętrznemu obiegowi oleju zasysane cząsteczki cieczy nie stanowią już problemu. Olej gwarantuje dobre uszczelnienie, smarowanie komory sprężania i umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu próżni rzędu 0,1 milibara. Wartość ta odpowiada 99,99% próżni. Pompy próżniowe z pierścieniem wodnym ze względu na uwarunkowania konstrukcyjne mogą przy idealnych warunkach eksploatacyjnych osiągnąć ciśnienie końcowe na poziomie 33 milibarów (czyli 96,7%). Suche łopatkowe pompy próżniowe wykorzystują podobną zasadę sprężania jak te smarowane olejem. Nie wykorzystują jednak oleju, co negatywnie oddziałuje na ciśnienie końcowe. W związku z tym pompy próżniowe o podobnej wielkości mogą zapewnić tylko poziom próżni wynoszący 200 milibarów (czyli 80%). Dzięki wysokiemu poziomowi próżni rzędu 0,1 milibara w przypadku łopatkowych pomp próżniowych R 5, firma Duni może uzyskać na tyle duże rezerwy mocy przy przenoszeniu papieru w maszynach do cięcia i składania, że zmiany formatu i przecieki powietrza nie wpływają negatywnie na utrzymanie stałej mocy ssącej i równego poziomu próżni.

Inżynier odpowiedzialny za odpowiednią eksploatację urządzeń w firmie Duni był również pod wrażeniem cichej pracy łopatkowej pompy próżniowej R 5, która działa znacznie ciszej niż wcześniej stosowane pompy próżniowe z pierścieniem wodnym. Ponadto obecne rozwiązanie zajmuje znacznie mniej miejsca.

Dzięki pozytywnym doświadczeniom jeszcze w tym samym roku firma Duni wyposażyła również pozostałe dwie maszyny do cięcia i składania w łopatkowe pompy próżniowe R 5 tej samej wielkości.

Wszystkie trzy pompy próżniowe firmy Busch po roku eksploatacji pracują w trybie ciągłym bez jakichkolwiek reklamacji i cały czas zapewniają wysoki poziom próżni i dużą moc ssania.

W międzyczasie firma Duni zawarła z firmą Busch umowę dotyczącą konserwacji, która gwarantuje wykonywanie regularnych prac konserwacyjnych przez specjalistów Busch i pełną dostępność wszystkich pomp próżniowych Busch w całym okresie eksploatacji. Oznacza to, że gdyby pompa próżniowa uległa awarii, Busch natychmiast dostarczy pompę zastępczą.

RYS. Zasada działania łopatkowej pompy próżniowej R 5

źródło: inf.prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ