Partner serwisu
07 sierpnia 2018

PWiK w Suwałkach: Komunikat dotyczący awarii w oczyszczalni ścieków w dniu 27 lipca

Kategoria: Aktualności

W dniu 27 lipca 2018 r. w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością doszło do awarii w oczyszczalni ścieków przy ul. Sejneńskiej 86. Od godziny 15:25 do godziny 21:30 ścieki podczyszczone po kratach w ilości około 2 000÷2 500 m3 popłynęły przelewem awaryjnym do rzeki Czarna Hańcza.

PWiK w Suwałkach: Komunikat dotyczący awarii w oczyszczalni ścieków w dniu 27 lipca

Przyczyną awarii w oczyszczalni ścieków było zapowietrzenie pomp pracujących w przepompowni głównej, co spowodowało brak przepływu ścieków do kolejnych urządzeń technologicznych, spiętrzenie ścieków w komorach przepompowni głównej, a w konsekwencji ich wypływ do przelewu awaryjnego i do rzeki. Kilkugodzinne oddziaływanie awarii na środowisko spowodowane było przez nieprawidłowy nadzór pracowników oczyszczalni ścieków nad monitoringiem pracy urządzeń.

Wszczęto postępowanie wyjaśniające i podjęto działania naprawcze:

  • zablokowano dopływ do rurociągu awaryjnego,
  • wprowadzono obowiązkowe dodatkowe kontrole na terenie oczyszczalni ścieków i przy wylocie oczyszczonych ścieków do rzeki z odnotowywaniem w książce pracy dyspozytora,
  • przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami Gospodarstwa Rybackiego PZW Suwałki w sprawie możliwości udziału PWiK w rewitalizacji ichtiofauny na odcinku rzeki Czarna Hańcza, który uległ skażeniu.

 Podjęto działania dyscyplinarne wobec pracowników odpowiedzialnych za nadzór nad pracą oczyszczalni ścieków:

- Dyspozytor pełniący dyżur podczas awarii – rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym bez wypowiedzenia,
- Kierownik oczyszczalni ścieków – zawieszony w pełnieniu funkcji Kierownika do odwołania (do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z awarią przez specjalnie do tego celu powołaną Komisję).

źródło: pwik.suwalki.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ