Partner serwisu
14 czerwca 2018

Pokolenia ekspertów pomp Warman® - Anthony Grzina

Kategoria: Aktualności

Anthony Grzina dołączył do Warmana jako inżynier mechanik w 1958 roku, kiedy firma liczyła zaledwie 12 osób. Pracował z Warmanem przez imponujący okres 42 lat, aż do przejścia na emeryturę w 2000 roku. Po migracji z Europy w 1950 roku i skromnych początkach jako francuski polernik i narzędziowiec, z dumą opisuje swoją współpracę z Charlie Warman, ewolucję pompy i jego rolę w stworzeniu tego legendarnego urządzenia.

Pokolenia ekspertów pomp Warman® - Anthony Grzina

Jak i kiedy rozpocząłeś pracę dla Warmana?

Studiowałem inżynierię na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii. W 1958 roku, dwa lata po uzyskaniu dyplomu, przyjaciel opowiedział mi o firmie produkującej pompy i szukającej inżyniera. Podczas moich studiów interesowałem się mechaniką płynów i pompami, więc starałem się o pracę i zostałem zatrudniony jako inżynier projektujący.

Kiedy dołączyłem do Warman, pracowało tam tylko 12 osób. Miałem numer trzynasty i wiedziałem, że jest to albo szczęśliwy, albo pechowy numer. Okazało się, że był to szczęśliwy numer, ponieważ spędziłem z nimi 42 lata, aż do emerytury.

Jak wyglądała współpraca z Charlie Warmanem?

Charlie ukończył wydział inżynierii górniczej w Western Australian School of Mines. Był dżentelmenem i profesjonalistą. Nauczył mnie kilku rzeczy, których nie nauczyłem się na uniwersytecie, rzeczy praktycznych, które zawsze wyjaśniał w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Zawsze chętnie odpowiadał na moje pytania, więc bardzo go szanowałem.

Jaka była najważniejsza rzecz, której cię nauczył?

Charlie miał swoją własną profesjonalną praktykę doradztwa górniczego w biurze w Sydney z dala od swojej firmy Warman Eqiuipment (później Warman International), w której pracowałem. Mieliśmy z nim kilka bezpośrednich kontaktów, chociaż kiedy potrzebowałem pomocy, udzielał mi jej. Prawdopodobnie najważniejszym z nich był test pomp do kawitacji.

Jak to jest pracować dla Warmana?

Było to dla mnie bardzo satysfakcjonujące i nigdy nie żałowałem dołączenia do firmy. Spędziłem dużo czasu pracując głównie w Australii, ale także na świecie, w tym rok we Włoszech. Wysłano mnie tam, gdyż mówiłem po włosku i nasze pompy były im znane. W 1970 roku sprzedaliśmy pompę wartą milion dolarów firmie włosko-amerykańskiej, która budowała nowy zakład na Sardynii w celu wydobycia tlenku glinu (tlenku aluminium) z boksytu, który był wysyłany z Australii. Poszedłem tam, by przetestować pompy i upewnić się, że wszystko zostało poprawnie zamontowane.

Jaka była atmosfera w Warmanie w tym czasie i jak firma była traktowana?

Wszyscy zawsze pracowaliśmy jak członkowie rodziny, wszyscy razem, aby ulepszyć nasze produkty. W 1970 roku firma Warman International otworzyła nową fabrykę w Madison, Wisconsin, USA. Rok później amerykański magazyn Mining Engineering przeprowadził ankietę wśród menedżerów różnych dużych kopalni w USA, aby dowiedzieć się, która z pomp była preferowaną pompą szlamową. Zwycięzcą został Warman. To była naprawdę dobra weryfikacja naszej pracy. Miałem dziewięć światowych patentów na części do pomp, więc byłem bardzo szczęśliwy.

Byłeś dumny, że kojarzono Ciebie z nazwą Warman?

Byłem bardzo dumny. Moja poprzednia praca w Australian Glass Works w Sydney była niezwiązana z pracą w Warman, mimo że zdobyłem dużo praktycznej wiedzy od dwóch najwyższej klasy inżynierów, moich mentorów. Niemniej jednak praca w Warmanie była decydującą częścią mojego życia, w którym zdobyłem ogromną ilość nowej wiedzy technicznej, służyła mi ona do końca mojego zawodowego życia w Warmanie na różnych stanowiskach. Jestem bardzo dumny ze wszystkiego, co zrobiłem w swoim życiu.

Największą zaletą pracy w Warman było ogromne poczucie lojalności, które mieliśmy wobec siebie nawzajem i wobec firmy. Czuliśmy, że firma to my, a nie Charlie Warman, nie Denis Martin, ale wszyscy razem. Sądzę, że wszyscy podzielamy to uczucie i wszyscy pracowaliśmy nad rozwojem naszej firmy.

To naprawdę miłe. Opowiedz mi o ewolucji firmy i pompy Warman®.

Myślę, że pierwszym miejscem Warmana poza Australią była Japonia. Wiele razy tam jeździłem i wciąż mam tam przyjaciół. Jeśli dobrze pamiętam, Warman był poźniej także w Anglii, Malezji, Brazylii i różnych części Europy. Warman rozwijał się bardzo powoli, ale bardzo pewnie i nigdy się nie cofnął. Gdziekolwiek poszliśmy, ruszyliśmy naprzód.

Zawsze staraliśmy się nie tylko sprzedawać produkty, ale sprawiać by były one najlepsze. Zawsze chcieliśmy być najlepsi, a kiedy masz taką postawę i każdy podąża w tym samym kierunku, jest to dobre i nie możesz zawieść.

Kiedy spotykasz kogoś nowego lub opowiadasz rodzinie o tym, co zrobiłeś, co mówisz o pompie Warman®? Jak im to opisujesz?

Pompa Warman® jest częścią mojego życia, nie może być inaczej. Prace, które wykonywałem wcześniej, kiedy byłem łapaczem królików, polernikiem mebli i narzędziowcem, to było wszystko przed moim prawdziwym życiem.

Wyjaśniłem mojej rodzinie i innym zainteresowanym osobom, że obecnie pompa szlamowa jest podstawowym narzędziem każdej operacji wydobywczej. Służy do przemieszczania wydobytego materiału, zmieszanego z wodą lub inną cieczą, z jednej pozycji do drugiej w szybki i ciągły sposób. W większości operacji zastąpiła transport ciężarowy i kolejowy.

Wszyscy byliśmy dumni z tego, że jesteśmy częścią Warmana i wszyscy z tego powodu nas szanowali.

źródło: e-weirminerals.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ