Partner serwisu
08 czerwca 2018

Problemy z zatykaniem w stacji pomp Czarny Las w Grodzisku Mazowieckim rozwiązane

Kategoria: Eksploatacja

Pompa Flygt N wyposażona w kontroler SmartRun rozwiązała długotrwałe problemy z zatykaniem w stacji pomp Czarny Las w Grodzisku Mazowieckim. Od kwietnia 2017 roku, kiedy to zainstalowano jednostkę sterowania pompami, stacja nie ma już tego rodzaju problemów, podczas gdy przed wdrożeniem rozwiązania Xylem dochodziło do nawet dwóch, trzech blokad tygodniowo.

Problemy z zatykaniem w stacji pomp Czarny Las w Grodzisku Mazowieckim rozwiązane

Projekt

Grodzisk Mazowiecki to miasto w centralnej Polsce położone na południowy zachód od Warszawy i liczące 30 000 mieszkańców. W przepompowni „Czarny Las” w Grodzisku Mazowieckim, zlokalizowanej na osiedlu domów jednorodzinnych, często dochodziło do problemów z zatorami. Przepompownia, pierwotnie wyposażona w pompę z wirnikiem Super vortex i silnikiem o mocy 2,2 kW, wymagała częstej konserwacji, ponieważ pompa zatykała się 2-3 razy na tydzień ze względu na bardzo dużą ilość materiałów włóknistych w ściekach. Wymagało to czyszczenia pompy co najmniej raz w tygodniu, co przekładało się na wysokie roczne koszty utrzymania. Przepompownia w Grodzisku Mazowieckim potrzebowała rozwiązania, które radykalnie obniżyłoby koszty utrzymania i eksploatacji, skracając przestoje do minimum, aby zagwarantować funkcjonalność i efektywność systemu pompowania ścieków.

Wyniki

Firma Xylem zaproponowała swoją technologię Flygt N-adaptive, instalując pompę Flygt NP3102.185.MT/462 z kontrolerem SmartRun™ w miejsce istniejącej pompy. Flygt SmartRun zawsze dobiera punkt pracy, który minimalizuje straty spowodowane tarciem i maksymalizuje efektywność urządzenia, łącząc prostotę konwencjalnego sterowania „włącz-wyłącz” z funkcjonalnością napędu o zmiennej częstotliwości (variable frequency drive, VFD). Wybór podyktowany był potrzebą pracy bez zatykania; klient szukał pompy, która w razie potrzeby usuwałaby zanieczyszczenia i odblokowywała zatory, jednocześnie działając z optymalną prędkością w celu zaoszczędzenia energii.

Urządzenie do sterowania pompą zainstalowano w kwietniu 2017 roku na trzymiesięczny okres próbny. Zarejestrowane dane o działaniu stacji dowiodły, że kontroler SmartRun™ kilka razy automatycznie odblokował pompę.

W czasie trzymiesięcznego okresu testowego przepompownia działała wyłącznie z pompą Flygt i nie były potrzebne interwencje techników ani żadne prace konserwacyjne.

źródło: Xylem
fot. Xylem
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ