Partner serwisu
22 maja 2018

Dodatkowe napowietrzanie Kanału na Stępce w związku z awarią przepompowni Oławianka

Kategoria: Aktualności

Służby SNG w poniedziałek po południu zamontowały trzy napowietrzacze Kanału na Stępce. To kolejny zabieg wsparcia środowiska w walce ze skutkami awaryjnego zrzutu ścieków do Motławy, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu.

Dodatkowe napowietrzanie Kanału na Stępce w związku z awarią przepompowni Oławianka

Zadaniem aeratorów będzie przewietrzanie, napowietrzanie i natlenianie wody Kanału na Stępce. Jednakże praca silników zamontowanych urządzeń spowodować ma także większy ruch wody w kanale, co z kolei wpłynąć ma na jej szybsza wymianę. Aeratory zmniejszają ryzyko śnięcia ryb, stosuje się je również do likwidacji stref beztlenowych w zbiornikach wodnych.

Od niedzieli na nabrzeżu Motławy, przy Przepompowni Ścieków Ołowianka stoi już duży napowietrzacz wody. Urządzenie usytuowano powyżej miejsca zrzutu ścieków i zostało ono wygrodzone barierkami. Napowietrzacz waży ok. 1,5 tony, a jego wielkość to ok. 2mx2m. Urządzenie za pomocą pompy umiejscowionej na głębokości 1 m pod powierzchnią lustra rzeki pompuje wodę, następnie ją napowietrza i z powrotem odprowadza do koryta Motławy. Napowietrzanie wody ma charakter prewencyjny i ma na celu podniesienie stężenia tlenu w wodzie, a tym samym stworzenie korzystnych warunków dla życia organizmów wodnych, a przeciwdziałania rozwojowi organizmów beztlenowych. 

Saur Neptun Gdańsk opublikował 21 maja wyniki badań wody pobranej na kąpieliskach w Gdańsku i w Sopocie. Próby do badań pobrano po zakończeniu awaryjnego zrzutów ścieków do Motławy. Wyniki analiz wskazują, że jakość wody na obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Nomy nie zostały przekroczone w żadnej z pobranych prób.

Zgodnie ze złożoną deklaracją do końca czerwca SNG przeprowadzać badania jakości wody na kąpieliskach. Próby laboratoryjne pobierane będą i analizowane dwa razy w tygodniu.

źródło: sng.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ