Partner serwisu
21 maja 2018

Grupa KGHM Polska Miedź przedstawiła wyniki finansowe za I kwartał 2018

Kategoria: Aktualności

Wyniki finansowe Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź w I kwartale 2018 roku odzwierciedlają poziom produkcji miedzi elektrolitycznej ograniczony budową zapasu półproduktów na okres planowego remontu pieca Huty Miedzi Głogów II.

Grupa KGHM Polska Miedź przedstawiła wyniki finansowe za I kwartał 2018

- Podstawowym priorytetem dla KGHM Polska Miedź S.A. w pierwszym kwartale tego roku było zapewnienie zasobów do produkcjimiedzi elektrolitycznej z wsadów własnych podczas postoju pieca Huty Miedzi Głogów II w okresie kwiecień-czerwiec. Stąd też zwiększona produkcja anod, których zapas wzrósł w pierwszym kwartale o blisko 30 tys. ton miedzi, a które obecnie wykorzystywane są w procesie elektrorafinacji. Po zakończeniu remontu nasza produkcja miedzi z wsadów własnych wyraźnie przyspieszy aby na koniec roku osiągnąć poziom o kilka procent przekraczający wynik zeszłego roku. – powiedział Rafał Pawełczak, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
 

Spadek skonsolidowanych przychodów o 13% r/r w pierwszym kwartale br. jest głównie efektem niższych r/r wolumenów sprzedaży miedzi płatnej (o 14%) i srebra (o 16%) przez KGHM Polska Miedź S.A. przy stabilnej cenie miedzi w PLN, a cenie srebra niższej w PLN aż o 19% w efekcie deprecjacji kursu USD o 16%.

Niższa produkcja miedzi płatnej

Produkcja miedzi płatnej Grupy KGHM Polska Miedź była w pierwszym kwartale niższa r/r o 15%, natomiast srebra o 18%, przede wszystkim ze względu na budowę zapasu anod miedzianych, które zapewniają zasób do elektrorafinacji miedzi elektrolitycznej podczas trzymiesięcznego postoju remontowego pieca w Hucie Miedzi Głogów II.

Wyższa o 17% r/r produkcja miedzi płatnej oraz o 9% wyższa produkcja metali szlachetnych w KGHM International jest głównie efektem znacznie wyższych zawartości metalu w rudzie oraz poziomu uzysku na kopalni Robinson.

Kopalnia Sierra Gorda kolejny kwartał kontynuowała eksploatację części złoża o niższej zawartości miedzi i molibdenu co przełożyło się produkcję tych metali na poziomach odpowiednio 12 tys. ton i 4 mln funtów (dla 55% udziałów), co stanowi spadek r/r o 15% i 18%.

Skorygowana skonsolidowana EBITDAi w pierwszym kwartale br. była niższa o 26% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku (z 1 581 mln PLN do 1 174 mln PLN), głównie w efekcie spadku EBITDA KGHM Polska Miedź S.A. o 533 mln PLN ze względu na niższą sprzedaż miedzi i srebra. Z kolei wyniki EBITDA KGHM International oraz Sierra Gorda (55%) wzrosły odpowiednio o 93 mln PLN (x2,2 r/r) i 41 mln PLN (+34% r/r) głównie w oparciu o wzrost przychodów przy stabilnych kosztach podstawowej działalności operacyjnej.

Skonsolidowany wynik netto w pierwszym kwartale wyniósł 439 mln PLN i był niższy r/r o 38% odzwierciedlając spadek EBITDA, częściowo skompensowany dodatnimi różnicami kursowymi oraz niższym poziomem podatku dochodowego.

Dług netto na dzień 31 marca br. wyniósł 7 142 mln PLN (2 092 mln USD), a jego stosunek do skorygowanego wskaźnika EBITDA wzrósł do 1,5 z poziomu 1,3 na koniec roku 2017.

źródło: khgm.com
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ