Partner serwisu
17 maja 2018

Przepompownia Ołowianka: pierwsza pompa już działa

Kategoria: Aktualności

Jak podaje portal Gdańsk24.pl, nowy silnik z Holandii został zespolony z pompą i zaczął tłoczyć już ścieki do Oczyszczalni Wschód. Zrzut ścieków do Motławy będzie z każdą godziną malał. Nadal aktualna jest prośba do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej. Wciąż obowiązuje też zalecenie Sanepidu, by póki co unikać kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej.

Przepompownia Ołowianka: pierwsza pompa już działa

Dzięki montażowi nowego silnika elektrycznego w przepompowni na Ołowiance działa już pierwsza pompa. Jeszcze dziś nastąpi najpierw ograniczenie, a następnie całkowite zaprzestanie zrzutu ścieków do Motławy (w wersji pesymistycznej najpóźniej w piątek rano).  

Jak podczas briefeingu w Saur Neptun Gdańsk o godz. 11.30 podał Jacek Kieloch - wiceprezes Saur Netun Gdańsk - uruchomiona pompa osiągnęła już wydajność 2,9 tys. m sześciennych na godzinę, co odpowiada poziomowi 86 proc. pełnej sprawności tego urządzenia. (Przed awarią przepompownia na Ołowiance tłoczyła do Oczyszczalni Wschód średnio 2,5 tys. m sześciennych ścieków na godzinę).

Ponadto część ścieków od środy odbierana jest przez dwie barki rzeczne o pojemności 600 m sześciennych i transportowana do utylizacji w wyspecjalizowanej firmie. 

W przepompowni uruchomiono też tymczasową instalację, która dodatkowo ogranicza zrzut ścieków do Motławy. Instalacja ta omija budynek i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m ścieków na godzinę za pośrednictwem kolektora do Oczyszczalni Wschód.

Z każdą godziną zrzut ścieków do Motławy będzie malał. Trwają prace nad doprowadzeniem do sprawności technicznej czterech silników elektrycznych, które zostały zalane w przepompowni na Ołowiance we wtorek, 15 maja. Jeden z nich był suszony przez dobę w specjalistycznym piecu w Gdańsku, ale po wyjęciu z pieca okazało się, że nie osiągnął jeszcze wystarczających parametrów - poszedł do dalszego suszenia. Trzy inne silniki znajdują się w specjalistycznej firmie w Inowrocławiu, gdzie są przewijane. Możliwe, że jeszcze wieczorem, któryś z tych silników będzie gotowy do użycia - jeśli tak się stanie, druga pompa mogłaby zacząć działać jeszcze w nocy.

źródło: gdansk.pl
fot. SNG
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ