Partner serwisu
21 marca 2018

Automatyzacja systemu odwodnienia wgłębnego w KWB Bełchatów

Kategoria: XXIV Kongres Użytkowników Pomp

To tytuł prezentacji, z którą w czasie XXIV Kongresu Użytkowników Pomp (10-11 maja, Bełchatów) wystąpi Paweł Urbański z PGE GiEK SA Oddział KWB Bełchatów. Zapoznaj się ze streszczeniem prezentacji.

Automatyzacja systemu odwodnienia wgłębnego w KWB Bełchatów

Ważny proces technologiczny

Odwodnienie złoża węgla brunatnego „Bełchatów”, na które składa się odwodnienie wgłębne i powierzchniowe wyrobisk P/Bełchatów, P/Szczerców i bariery wysadu Dębina, jest podstawowym i niezwykle ważnym procesem technologicznym. Skuteczny system odwodnienia gwarantuje bezpieczeństwo prowadzenia robót górniczych w wyrobisku. Wielkość i intensywność prowadzenia robót odwodnieniowych nie są obojętne dla środowiska, dlatego z tak wielką uwagą prowadzimy szczegółowy monitoring jego parametrów, śledząc uzyskane efekty robót odwodnieniowych wraz ze zmianami warunków hydrogeologicznych i hydrochemicznych w otaczającym górotworze.

Automatyzacja całego procesu

W prezentacji przedstawiono wybrane elementy sposobu prowadzenia eksploatacji studziennego systemu odwodnienia wgłębnego w zakresie jego monitoringu i automatyzacji. Doświadczenia, jakie zdobyliśmy podczas 10-letniej eksploatacji zautomatyzowanej bariery ochronnej wysadu solnego Dębina pozwoliły podjąć decyzję o wdrożeniu nowoczesnego rozwiązania - automatyzacji całego procesu odwodnienia wgłębnego. Nowatorskie rozwiązania techniczne zastosowane w obszarze oprzyrządowania pomiarowego oraz specjalistyczny informatyczny system nadrzędny obejmujący przede wszystkim zagadnienia technologiczne, pozwalają na energooszczędną eksploatację układów pompowych, utrzymanie wysokiej sprawności pracy głębinowych agregatów pompowych oraz optymalne wykorzystanie systemu studni odwadniających. W konsekwencji działania te przyczyniają się do obniżenia kosztów odwodnienia w zakresie zużycia energii i kosztów obsługi systemu.

Dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego systemu eksploatacji układów pompowych w studniach odwodnieniowych i pomiarów zwierciadła wody w piezometrach, zminimalizowano pracochłonne i uciążliwe czynności wykonywane dotychczas przez pracowników odwodnienia.

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ