Partner serwisu
12 stycznia 2018

GPW: Nic już nie zatrzyma naszej wody w Łazach

Kategoria: Aktualności

Wygląda jak zwykła szafa narzędziowa a jest jednym z najważniejszych urządzeń gwarantujących ciągłość dostaw wody dla odbiorców wody w Dąbrowie Górniczej i Będzinie.

GPW: Nic już nie zatrzyma naszej wody w Łazach

Podrzymuje zasilanie pompy
W Stacji Uzdatniania Wody w Łazach, w ramach programu pilotażowego, od kwietnia 2017 r, zainstalowano specjalnie zaprojektowane dla GPW urządzenie o tajemniczej nazwie Empower Drive Supply EDS-902. Jego głównym zadaniem jest podtrzymanie zasilania działających w tej stacji pomp gwarantując stabilizację ciśnienia i ciągłość przesyłu wody.

Z własnym magazynem energii
Jedyna tego typu instalacja w Polsce, dysponująca własnym magazynem energii okazała się niezbędna w Łazach, gdzie często dochodziło do zerwania sieci elektrycznych i przerw w dostawach prądu. Silne mrozy a także zdarzające się w tym terenie wyjątkowo silne wiatry powodowały niemal co miesiąc zerwanie trakcji elektrycznych, przerwy w pracy pomp i w konsekwencji zaburzenia ciśnienia w sieci magistralnej.

Konsekwencją przerw były zabrudzenia wody, płukanie, konieczność ponownej regulacji sieci wodociągowej. Wiązało się z kilkudniowymi kłopotami odbiorców wody w okolicach Dąbrowy Górniczej i znacznymi kosztami usuwania skutków awarii.

Pompy nie stanęły nawet na moment
Od kwietnia, gdy w Łazach ciągłości dostaw prądu elektrycznego strzeże nowoczesny stabilizator zasilania, wszystko się zmieniło. Ani razu nie zabrakło prądu. Nawet, gdy październikowe orkany „Ksawery” i „Grzegorz” zdziesiątkowały lokalną sieć elektryczną, pompy wody w Stacji w Łazach nie stanęły nawet na moment.

Komputerowy partner
Można powiedzieć, że koszt zakupu tej wyjątkowej instalacji już się zwrócił i teraz nikt nie wątpi w jej skuteczność oraz niezawodność. Urządzenie jest w dodatku tak zaprogramowane, iż gwarantując bezpieczeństwo obsługujących je ludzi, jest dla nich komputerowym partnerem znacznie ułatwiającym pracę.

źródło: GPW
fot. GPW
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ